Paliwo mocno podrożało w Korei Północnej

opublikowano: 18-09-2017, 12:17
aktualizacja: 18-09-2017, 12:19

Sankcje ONZ ograniczające dostawy paliw do Korei Północnej spowodowały wzrost ceny benzyny i oleju napędowego, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że 11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie zdecydowała m.in. o ograniczeniu rocznych dostaw produktów rafineryjnych do 2 mln baryłek. Dostawy ropy zamrożono na obecnym poziomie. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W reakcji na decyzję Rady Bezpieczeństwa cena benzyny sprzedawanej przez prywatnych dilerów w Pyongyangu, stolicy Korei Północnej, a także w granicznym miastach Sinuiju i Hyesan, wzrosła do 2,51 USD za kilogram. To aż o 45,1 proc. więcej niż wynosiła 5 września. Cena oleju napędowego poszła w górę jeszcze mocniej, o 61,5 proc. do 2,10 USD za kilogram.

W Korei Północnej posiadanie prywatnego auta jest wprawdzie legalne, ale niezwykle trudne do załatwienia. Według serwisu DailyNK, mieszkańcy wolą wybierać inny sposób. Rejestrują auto na instytucję lub firmę, w której pracują, za wiedzą i zgodą jej władz. Po otrzymaniu tablic rejestracyjnych korzystają z auta prywatnie. W miastach popularne jest wożenie ludzi „na łebka”, wynika z informacji DailyNK. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu