Palladia: Czy droga ropa wpłynie na decyzję FED?

Marek Rogalski
10-08-2004, 10:30

Od wczorajszego popołudnia notowania dolara na rynkach światowych niewiele się zmieniły – stracił on na wartości minimalnie. Uwaga rynku skupia się teraz na dzisiejszej decyzji amerykańskiego banku centralnego, a także na wciąż napiętej sytuacji na rynku ropy, która notuje nowe maksima.

Na niewiele zdały się zatem wczorajsze deklaracje przewodniczącego OPEC, który nie wykluczył możliwości zwiększenia dziennego wydobycia o 3 mln baryłek (wszakże decyzja taka miałaby zapaść dopiero 15 września, czyli po tzw. wakacyjnym szczycie paliwowym w USA), a także informacje z Rosji, gdzie nie doszło do blokady wydobycia przez będący w poważnych tarapatach Jukos. Kolejny raz wpływ miały informacje z Iraku, gdzie doszło do wstrzymania wydobycia tego surowca w południowej części kraju. Powstanie szyitów pod wodzą Muktady Al.-Sadra coraz bardziej się rozszerza i jest ryzyko, iż wojskom koalicji będzie coraz trudniej utrzymać kontrolę w tym regionie.

Jak zatem informacje z rynku ropy będą miały wpływ na zachowanie FED? Mówi się, iż Alan Greenspan może zdecydować się na jeszcze bardziej „umiarkowane” podwyżki stóp procentowych w obawie przed możliwym spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Niewątpliwie tym negatywnym czynnikiem jest ropa, która wpływa negatywnie na skłonności do zwiększania poziomu konsumpcji, a więc tego, co jest głównym motorem napędzającym gospodarki. Z drugiej jednak strony wyższa ropa to też większa inflacja, a tak na marginesie realne stopy procentowe w USA są już od dawna ujemne. Tym samym wydaje się, iż bank centralny zdecyduje się, tak jak to pisaliśmy wcześniej, na podwyższenie stóp procentowych o 25 p.b. Istotna będzie jednak treść komunikatu, która pokaże, czy można spodziewać się podobnego takiego posunięcia we wrześniu-październiku.

Podsumowując, wydaje się, iż najbliższe dni mogą okazać się pozytywne dla dolara i wspólna, europejska waluta może stracić na wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Palladia: Czy droga ropa wpłynie na decyzję FED?