Państwo dawkuje ułatwienia dla kierowców

opublikowano: 01-09-2020, 22:00

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która uprości m.in. rejestrację aut.

Brak konieczności posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy podczas policyjnej kontroli to największa zmiana, jaką wprowadza nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która niedawno zakończyła ścieżkę legislacyjną. Wszystkie niezbędne dane funkcjonariusz uzyska z elektronicznego systemu ewidencji kierowców. Istotną zmianą jest również uproszczenie procedury rejestracji aut. Nie będzie już konieczneposiadanie karty pojazdu ani nalepki kontrolnej, dzięki czemu opłaty będą niższe.

Ustawa umożliwia także rejestrację samochodu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela. Możliwe będzie również zachowanie dotychczasowego numeru przy przerejestrowaniu auta, o ile było wcześniej zarejestrowane na terytorium Polski. Zniesiony zostanie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel. Zmienione prawo wprowadza ponadto możliwość rejestracji nowego pojazdu przez dilera w imieniu kupującego — przepis wejdzie jednak w życie dopiero po dziewięciumiesiącach od ogłoszenia.

To jeden z licznych wyjątków w ustawie, która — co do zasady — ma trzymiesięczne vacatio legis. Innym są przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej — zaczną obowiązywać po upływie 24 miesięcy. Niektóre z wprowadzanych regulacji mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu komunikatu przez upoważnionego ministra. Będzie on określał np. dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego czy zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane