Państwo ma zamiar dofinansować tytoń

Paweł Mazur
opublikowano: 15-03-2001, 00:00

Państwo ma zamiar dofinansować tytoń

Wsparcie kurczącego się rynku może kosztować budżet nawet 50 mln zł

Dzięki interwencji państwa w tym roku być może uda się zakontraktować nie 16 tys., ale 28 tys. ton tytoniu. W najbliższym czasie Rada Ministrów powinna zapoznać się z wynikami prac zespołu, który miał rozwiązać problemy 30 tys. plantatorów.

Powołany przez premiera zespół do spraw rozwiązywania problemów branży tytoniowej powinien przedstawić Radzie Ministrów projekty przezwyciężenia kryzysu, przed którego widmem stanęli krajowi plantatorzy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że międzyresortowy zespół, pod przewodnictwem Feliksa Klimczaka, podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa, przedstawi jeszcze w tym tygodniu RM kilka wariantów wyjścia z kryzysu.

Interwencja za miliony

Jednym z nich jest projekt interwencji państwa poprzez dotacje do każdego kilograma tytoniu skupionego przez producentów papierosów. W jakim stopniu państwo jest w stanie partycypować w kosztach zakupu tytoniu — nie wiadomo. Zdaniem, chcącego zachować anonimowość przedstawiciela przemysłu tytoniowego, budżet będzie musiał przeznaczyć na ten cel od 30 mln zł do nawet 50 mln zł. Dotacje byłyby skierowane bezpośrednio do plantatorów tytoniu w formie dopłaty do każdego sprzedanego kilograma tytoniu, który po sporo niższej cenie zakupią producenci papierosów.

Zachowanie kontraktacji

Działania te mają doprowadzić do tego, by w tym roku kontraktacja zamknęła się na poziomie 27-28 tys. ton. Gdyby interwencji nie było, producenci prawdopodobnie zamówiliby w tym roku nie więcej niż 16 tys. ton tytoniu, czyli aż o 10 tys. ton mniej.

Obecnie trwają intensywne rozmowy przedstawicieli zespołu kryzysowego, zarówno z przedstawicielami plantatorów, jak też producentami papierosów. Nie bardzo wiadomo, skąd rząd wyasygnuje pieniądze na dotacje. Agencja Rynku Rolnego ma już budżet zamknięty i nie ma środków na dotowanie tytoniu. Jeżeli jednak Rada Ministrów pozytywnie zaopiniuje projekt, to potrzebne środki ARR musi wyasygnować bądź otrzymać je z budżetu centralnego. Decyzje o ewentualnych subwencjach powinny zapaść lada dzień.

Gra bowiem toczy się o przetrwanie około 30 tys. krajowych plantatorów. Zakontraktowanie w tym roku około 28 tys. ton tytoniu, czyli poziomu zbliżonego do 2000 r. , daje plantatorom szansę na dalsze funkcjonowanie.

— Dużym sukcesem jest sam fakt rozpoczęcia na tym szczeblu rozmów, które muszą przynieść jakieś pozytywne efekty — twierdzi jeden z przedstawicieli dużego koncernu papierosowego

Do ubiegłego roku zachodni producenci papierosów, obecni na naszym rynku, byli zobligowani (na podstawie umów prywatyzacyjnych) do wykorzystywania w swojej produkcji 45 proc. tytoniu pochodzącego od polskich plantatorów. W tym roku te reguły już nie obowiązują.

Przemyt hamuje rynek

W ostatnich latach sprzedaż papierosów na krajowym rynku zaczęła dramatycznie spadać, osiągając w 2000 roku poziom około 73 mld sztuk. Dla porównania, w 1995 roku sięgnęła niemal 96 mld sztuk. Spadek sprzedaży jest wynikiem przede wszystkim nielegalnego importu, który tylko w 2000 roku zabrał producentom kilkanaście procent rynku i nic nie wskazuje na to, aby w tym roku było inaczej. A to musiało odbić się na plantatorach.

Nie jest tajemnicą, że każdy producent papierosów ma zapasy tytoniu, wystarczające na 2-3 lata.

Mimo to zachodnie koncerny już wcześniej zadeklarowały chęć zakupu tytoniu od polskich plantatorów. Philip Morris chce w tym roku zamówić około 9 tys. ton, a British American Tobacco około 2,5 tys. ton. Specjaliści twierdzą, że taka postawa jest bardziej efektem obaw przed niepokojami społecznymi niż faktycznym zapotrzebowaniem na surowiec. Właśnie protesty plantatorów doprowadziły w 2000 roku do interwencyjnego skupu 3 tys. ton tytoniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Państwo ma zamiar dofinansować tytoń