Państwowe spółki w GSR nie brylują

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 24-03-2016, 22:00

Spółki z udziałem skarbu państwa notowane na GPW nie cieszą się zbyt wielkim uznaniem ekspertów, choć zdarzają się wyjątki

W roku dwóch wielkich kampanii wyborczych inwestorzy mieli uzasadnione pretensje do polityków za „bujanie” polską giełdą. Nie dziwi więc niska pozycja spółek skarbu państwa w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2015. W pierwszej dziesiątce zestawienia próżno szukać jakiejkolwiek z tych firm. Podobnie było w poprzednich latach, jeśli nie liczyć kilku wyjątków. W badaniu za 2015 r. najwyżej oceniono Grupę Azoty (14. miejsce). To właśnie ta firma, wraz z PZU, w ciągu ostatnich pięciu lat najmniej traciła do lidera rankingu (13 pkt.) spośród wszystkich spółek z obecnego portfela ministra skarbu państwa.

Ubezpieczyciel swój dobry średni wynik za ostatnie lata zawdzięcza przede wszystkim rewelacyjnej postawie w 2013 r., kiedy o włos przegrał walkę o najwyższy laur z Inter Cars. Ostatnią spółką z udziałem skarbu państwa, która wygrała plebiscyt na Giełdową Spółkę Roku, jest… Giełda Papierów Wartościowych, która w 2011 r. zajęła pierwszą pozycję ex aequo z LPP. Losy triumfatorów potoczyły się diametralnie odmiennie — w 2012 r. odzieżowy potentat ponownie wygrał, natomiast GPW wypadła daleko poza pierwszą setkę.

Zdarzały się też spektakularne awanse — w 2013 r. PKO BP poprawił się o 119 lokat, a GPW zmazała wpadkę, odrabiając 126 pozycji. W tym roku największy skok zanotowała Grupa Azoty (o 60 miejsc), najboleśniejszy spadek — co w kontekście cen miedzi szczególnie nie dziwi — był dziełem KGHM (w dół o 83 miejsca). W efekcie surowcowy gigant spadł na szary koniec zestawienia — gorsze okazały się tylko Hawe, Kerdos, BOŚ, PGE i JSW. Jastrzębskiej Spółce Węglowej należy się szczególne miejsce w tym podsumowaniu.

W gronie spółek skarbu państwa, które uczestniczyły we wszystkich ostatnich pięciu edycjach rankingu, to właśnie JSW przypadł niechlubny tytuł „czerwonej latarni”, którą od lidera dzieli największy dystans punktowy (31 pkt.). Średnia odległość dla wszystkich spółek skarbu państwa to tymczasem 21 pkt. Co istotne, luka ta w przypadku JSW rosła w kolejnych latach — od 11 pkt. w 2011 r. do aż 50 pkt. w 2015 r. Najbardziej związaną z wpływem skarbu państwa na poszczególne spółki aspektem ich działalności jest kierownictwo.

W kategorii „Kompetencje zarządu” w tym roku najlepsza okazała się również Grupa Azoty (84 pkt.) przed PZU (80 pkt.), jednak to ubezpieczyciel notuje najlepszą w całej stawce średnią za ostatnie 5 lat (82 pkt.). Poza przypadkiem, w którym to kompetencje zarządu GPW zostały ocenione najwyżej (2011 r.), tylko kilkakrotnie spółkom z udziałem skarbu państwa udało się zbliżyć do lidera tej kategorii. W tym kontekście wymienić można PKO BP również w 2011 r. oraz PZU w 2013 r. Średnio w ciągu ostatnich pięciu lat państwowe spółki giełdowe oceniano o 25 pkt. poniżej wyniku lidera.

Oczywiście w okresie prowadzenia badania (początek tego roku) nie we wszystkich spółkach zakończyły się roszady personalne, a nawet jeżeli, to nowe władze potrzebują czasu na wdrożenie swoich planów i wypracowanie sposobu komunikacji z rynkiem. To, czy rozkręcona na przełomie roku „karuzela z prezesami” przyniosła w oczach ekspertów prawdziwie dobrą zmianę, w pełni okaże się w przyszłorocznej edycji Giełdowej Spółki Roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Polecane