Parabankowe interesy banków

PAP
opublikowano: 30-07-2012, 07:24

Dwie zagraniczne grupy finansowe, liderzy na polskim rynku kredytów konsumenckich, znalazły sposób na ominiecie restrykcji w kredytach. Santander i Credit Agricole założyły spółki do udzielania pożyczek, które nie podlegają KNF, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

I choć spółki istnieją krótko, mogą się pochwalić sporą skalą działania – mają już ponad 1 mln klientów.

Jak wyjaśnia "DGP", tych spółek, niebędących bankami, nie dotyczą regulacje Komisji Nadzoru Finansowego, np. rekomendacja T, która ograniczyła dostęp do bankowego finansowania osobom o niższych dochodach. Niebankowe firmy pożyczkowe nie muszą się tym przejmować i oceniają wiarygodność potencjalnych klientów na własne ryzyko.

Według specjalistów zauważany spadek liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym to w dużej mierze efekt właśnie przenoszenia przez liderów rynku consumer finance działalności do firm niebankowych.

Sprawie przygląda się KNF – stwierdza "DGP", przypominając, że Komisja od kilku miesięcy zapowiada, iż ma w planach dokonanie analizy wpływu rekomendacji T i S na rynek bankowy i pozabankowy oraz - w zależności od jej wyników - nie wyklucza zmian w tych regulacjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane