PARP już zna zawody jutra

opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Przyszłość należy do specjalistów od cyberochrony, big data i IT. Kto będzie biegły w technologiach, bezrobocia nie zazna.

Przed jakimi wyzwaniami stoi branża finansowa? Jakich pracowników będzie poszukiwała? M.in. na te pytania odpowiadają autorzy najnowszego badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Bilans Kapitału Ludzkiego. Sektor finansowy”.

— Polska branża finansowa działa w zupełnie innych realiach niż te, w których powstawała na początku lat 90. To sektor coraz większych wyzwań technologicznych i kadrowych. Instytucje finansowe muszą rywalizować z nieznanymi jeszcze kilkanaście lat temu fintechami,które doskonale odnajdują się w globalnej gospodarce — mówi Jakub Wróblewski z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z autorów raportu.

Jak podkreślają autorzy badania, coraz większym wyzwaniem dla firm będzie utrzymanie rentowności na wysokim poziomie. Trudno będzie im rywalizować z dużymi graczami, którzy korzystają z efektów skali i optymalizują koszty.

Nieuniknione fuzje

Eksperci nie mają wątpliwości, że obserwowane od kilku lat procesy konsolidacyjne w sektorze finansowym będą kontynuowane. Fuzje firm przyczynią się do likwidacji stanowisk administracyjnych i menedżerskich. Powstaną nowe miejsca pracy związane z technologiami. Wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią analizować zachowania i potrzeby klientów na podstawie danych cyfrowych.

Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnącą liczbę rozwiązań prawnych i dodatkowe obciążenia finansowe nakładane na firmy. Będą one w coraz większym stopniu potrzebować pracowników, którzy znają krajowe oraz unijne regulacje i stosować je w działalności biznesowej.

Mniejszy popyt

Specjaliści szacują, że w ciągu pięciu lat spadnie popyt na sprzedawców i doradców zajmujących się klientami detalicznymi, a także na dealerów bankowych, analityków ryzyka kredytowego i operacji bankowych. Przedsiębiorcy postawią natomiast na specjalistów od cyberbezpieczeństwa, big data i IT. Co ich łączy? Są otwarci na innowacje technologiczne i potrafią z nich korzystać. Nie jest im również obca umiejętność współpracy w zespołach projektowych.

Za przygotowanie raportu odpowiadają przedstawiciele Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i sektorowej rady ds. kompetencji sektora finansowego. Na razie takich rad jest siedem. Działają w branżach: budowlanej, turystycznej, IT, motoryzacyjnej i elektromobilności, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, mody i innowacyjnych tekstyliów. Przedstawiciele rad wskazują na braki w kwalifikacjach pracowników z tych sektorów. Natomiast powstała w kwietniu Rada Programowa ds. Kompetencji rekomenduje programy nauczania i prognozuje, kto będzie potrzebny na rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IT