Partner dla Polsatu bliżej wyłączności

Radosław Omachel
opublikowano: 17-04-2002, 00:00

Firmy zainteresowane zakupem udziałów w Polsacie mają dwa tygodnie na przekonanie Zygmunta Solorza do dalszych negocjacji. Wśród faworytów jest Agora, ale analitycy rynku mediów wątpią, czy zdecyduje się na inwestycję.

Coraz więcej wskazuje na to, że Polsat, największa komercyjna stacja telewizyjna w Polsce, tym razem bardzo poważnie zabrał się za poszukiwanie inwestora strategicznego. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma się zakończyć selekcja ofert od potencjalnych partnerów. Następnie spodziewane jest przyznanie jednemu z podmiotów prawa do dalszych, wyłącznych negocjacji.

— Wstępne rozmowy Polsatu z kandydatami na inwestorów mają zakończyć się do końca kwietnia — twierdzi nasz informator.

Zygmunt Solorz, właściciel stacji, nie chce jednak komentować tych informacji.

Dla inwestora strategicznego przeznaczono — według nie potwierdzonych informacji — do 49 proc. udziałów komercyjnej telewizji. Nie wyklucza to jednak z tej rywalizacji podmiotów zagranicznych, które mogą mieć maksymalnie 33 proc. w polskich mediach elektronicznych, bo w grę wchodzą mieszane polsko-zagraniczne konsorcja.

Otwartą kwestią jest wycena telewizji. Według nieoficjalnych doniesień, Agora jest gotowa wyłożyć za 49 proc. Polsatu nawet 450 mln USD (prawie 2 mld zł).

Telewizja Polsat w lutym rozesłała memoranda informacyjne do największych koncernów medialnych — m. in. News Corp., Bertelsmanna, Vivendi, AOL Time Warner, a także Agory.

Na przebieg negocjacji — zwłaszcza z wydawcą „Gazety Wyborczej” — wpływają trwające w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Wejście w życie noweli w kształcie zaproponowanym przez rząd zablokowałoby transakcję Agory z Polsatem.

— Należy też pamiętać, że w 2004 r. Polsatowi wygasa koncesja, a obowiązująca ustawa nie przewiduje jej przedłużania. Wprawdzie trudno się spodziewać, żeby stacja Zygmunta Solorza nie otrzymała nowego zezwolenia, ale KRRiTV może zmienić jej warunki — mówi Andrzej Zarębski, analityk rynku mediów.

Już teraz KRRiTV do przyznawanych koncesji wprowadza zapis, zgodnie z którym nadawca musi uzyskać zgodę rady na każdą zmianę własnościową przekraczającą 5 proc. kapitału.

Zdaniem Andrzeja Zarębskiego, Agora nie zdecyduje się jednak na inwestycję w Polsat.

— Pomijając kwestie biznesowe, w żadnym kraju transakcja tego kalibru nie byłaby neutralna politycznie. Jej zawarcie wymagałoby porozumienia szerszego niż tylko Agory i Polsatu — uważa Andrzej Zarębski.

Wszystko zależy od ostatecznego kształtu ustawy. Prezydent zapowiedział, że nie podpisze jej w obecnym kształcie. Po pierwszym czytaniu nowela trafiła do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Biorąc pod uwagę konieczność rozpatrzenia projektu przez Senat, złożenie podpisu przez prezydenta i vacatio legis, można założyć, że do wejścia w życie ustawy pozostało co najmniej kilkanaście tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Partner dla Polsatu bliżej wyłączności