Pasztecik szczeciński z własnym świętem

  • Marta Bellon
opublikowano: 07-09-2015, 22:00

Pierwszymi pasztecikami zajadano się już 45 lat temu. Samorządowcy uważają, że taką tradycję warto promować.

Paprykarza szczecińskiego w pewnych sferach (i pewnym rocznikom) przedstawiać nie trzeba, ale zachodniopomorskie chce wypromować drugi ze swoich słynnych przysmaków — drożdżowy pasztecik, o którym mówi się, że to pierwszy szczeciński fast food. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zbiera informacje o jego producentach.

Włodarze planują skrzyknąć wytwórców pasztecika, zorientować się, jakie jest zainteresowanie akcją promocyjną, i zorganizować święto. Na zgłoszenia czeka do 14.09. „Pasztecik szczeciński obchodził już swoje 45-lecie. Produktowi o tak długim istnieniu i tak znaczącej rozpoznawalności wśród mieszkańców regionu należy się święto, które na stałe powinno zagościć w kalendarzu imprez Pomorza Zachodniego. Dlatego Urząd Marszałkowski wyszedł z inicjatywą, by podjąć wspólne działania promocyjne” — czytamy w informacji prasowej.

Tradycyjny pasztecik szczeciński wytwarza się z wykorzystaniem dawnej receptury, m.in. na bazie ciasta drożdżowego, z farszem: mięsnym, serowo-pieczarkowym, kapustą lub jajkiem. Podaje się go świeży, prosto z maszyny — nie może być odmrażany. Urząd marszałkowski zaprasza wytwórców do zgłaszania się do Wydziału Rolnictwa i Rybactwa. Informacje dotyczące firmy (nazwa firmy, właściciel, dane adresowe, telefon, e-mail) wytwarzającej pasztecik szczeciński oraz jego rodzaje można też zgłaszać drogą e-mailową, wysyłając wiadomość na adres: rolnictwo@wzp.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu