Paulsen: krach rynku akcji może się powtórzyć

opublikowano: 20-10-2017, 07:20
aktualizacja: 20-10-2017, 07:22

Krach na rynku akcji może się powtórzyć, choć nie tej skali co 30 lat temu, twierdzi Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny Leuthold Group.

W czwartek minęło 30 lat od najbardziej dramatycznej przeceny na New York Stock Exchange w liczącej 225 lat historii giełdy. 19 października 1987 roku Dow Jones spadł o 22 proc. i stracił podczas jednej sesji rekordowe 508 pkt. Od tego czasu indeks blue chipów wzrósł o 1025 proc. Rynek byka utrzymuje się od 9 lat i jest jednym z najdłuższych w historii.

Jim Paulsen
Zobacz więcej

Jim Paulsen youtube.com

- Myślę, że jest możliwy – powiedział w CNBC Paulsen zapytany o prawdopodobieństwo krachu na rynku akcji. – Uważam, że osłabiliśmy tą możliwość wprowadzając „bezpieczniki” rynku i tego typu rzeczy, ale z pewnością uważam, że prawdopodobnie zobaczymy więcej dni, które będą skupiały naszą uwagę. Może jednak nie tej skali, jaką mieliśmy w 1987 roku – dodał.

Wprowadzone po krachu sprzed 30. lat „bezpieczniki”, o których powiedział Paulsen, to zawieszenie handlu po tym jak S&P500 spadnie odpowiednio o 7, 13 i 20 proc. w stosunku do wartości zamknięcia z poprzedniej sesji.

Paulsen jest jednym z lepszych prognostów rynku. W marcu tego roku mówił, że jest przekonany o wzroście S&P500 jeszcze o prawie 10 proc. do ok. 2600 pkt zanim indeks osiągnie szczyt w tym roku. Obecnie S&P500 po serii rekordów znajduje się na poziomie 2562 pkt. Strateg Leuthold Group zapowiadał, że po osiągnięciu szczytu nastąpi pauza, ale nie odwrócenie trendu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Paulsen: krach rynku akcji może się powtórzyć