PBG bliżej zamówień publicznych

opublikowano: 25-08-2015, 22:00

Stwierdzenie układu to nie jego zawarcie, ale spółka zbliża się do trzęsienia ziemi w akcjonariacie i porzucenia podwykonawstwa.

Sąd stwierdził zawarcie układu PBG z wierzycielami zgodnie z propozycjami układowymi z kwietnia 2015 r. To pokłosie zgromadzenia wierzycieli z 3-5 sierpnia 2015 r. W jego trakcie sędzia zezwolił na głosowanie korespondencyjne i w konsekwencji odroczył zakończenie zgromadzenia na 25 sierpnia 2015 r. Spośród uprawnionych do głosowania wierzycieli za układem opowiedziało się 356, dysponujących 94,6 proc. wierzytelności uprawnionych do głosowania o wartości 2,5 mld zł.

Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG, zakłada, że układ z wierzycielami uprawomocni się do końca 2015 r.
Zobacz więcej

JESZCZE TROCHĘ:

Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG, zakłada, że układ z wierzycielami uprawomocni się do końca 2015 r. ARC

— Następnym krokiem jest zatwierdzenie układu. A dopiero po uprawomocnieniu postanowienia o zatwierdzeniu układu z nazwy spółki zniknie dopisek „w upadłości układowej”, który wyklucza nas z bezpośredniego udziału w przetargach publicznych. Szacujemy, że nastąpi to do końca 2015 r. — mówi Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.

Sam układ zakłada, że spółka do 30 czerwca 2020 r. spłaci 8-21 proc. wartości długów oraz dokona rozwodnienia kapitału poprzez emisję akcji dla wierzycieli. W jej wyniku staną się oni właścicielami około 75 proc. kapitału zakładowego. Akcje wyemitowane w ramach redukcji długu mają zostać wprowadzone do obrotu giełdowego nie później niż 10 miesięcy od uprawomocnienia się układu.

Akcje powiązanego Rafako mają zostać przeniesione z cypryjskiej spółki bezpośrednio do PBG, a ta ma utrzymywać pakiet kontrolny Rafako. Ma też kupić od Jerzego Wiśniewskiego, swojego głównego akcjonariusza, spółkę PBG Oil and Gas za 10,5 mln zł pożyczone od Jerzego Wiśniewskiego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ten ma wysupłać jeszcze 17,5 mln zł na wsparcie działalności PBG i zawrzeć umowę blokującą zbywalnośćakcji PBG do czasu spłaty przez spółkę nowych obligacji. Wtedy też może dopiero nastąpić spłata przez PBG pożyczki na zakup PBG Oil and Gas. Nowe obligacje to opcja zamiany przez wierzycieli długu PBG pozostałego do spłacenia po redukcji. Papiery nie będą oprocentowane, ale zabezpieczone akcjami Rafako i udziałami w PBG Oil and Gas. Łączna wartość tych obligacji może wynieść 710 mln zł.

— Limit został ustalony na 710 mln zł, bo chcieliśmy zapewnić sobie bufor na wierzytelności warunkowe, które mogą się zrealizować w trakcie układu. Obecnie do objęcia obligacji w ramach wykonania układu uprawnieni są wierzyciele posiadający wierzytelności, które po redukcji wynoszą około 650 mln zł. Spodziewamy się, że wszystkie wierzytelności instytucji finansowych zostaną zamienione na obligacje. Czy zdecydują się na to wierzyciele handlowi, trudno powiedzieć — wyjaśnia Kinga Banaszak-Filipiak.

PBG specjalizowała się w kompleksowym budownictwie i remontach instalacji gazowych i związanych ropą naftową. Postanowiła jednak uczestniczyć w programie budowy autostrad i to właśnie wpędziło spółkę w kłopoty. W połowie 2012 r. sąd ogłosił upadłość PBG. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu