PCC i Aquafil są najbliżej ZA Tarnów Przegrany

Anna Bytniewska
opublikowano: 14-08-2001, 00:00

PCC i Aquafil są najbliżej ZA Tarnów

Zakłady Azotowe Tarnów mają szansę na pozyskanie inwestorów, którzy kupiliby całą produkcję zakładów. Nieoficjalnie wiadomo, że MSP do drugiego etapu negocjacji wybrało niemiecki Petro Carbo Chem i włoski Aquafil. Firma z Italii jest gotowa utworzyć konsorcjum z trzecim zainteresowanym, który nie znalazł się na krótkiej liście — Comexportem z Brazylii.

W piątek MSP poinformowało o powstaniu krótkiej listy inwestorów do ZA Tarnów. Nie ujawniło jednak, kto się na niej znalazł.

— Do kolejnego etapu negocjacji przeszły niemiecki koncern Petro Carbo Chem oraz włoski Aquafil — twierdzi nasz informator.

Przegrany gra dalej

Teoretycznie z gry odpadł zatem Comexport z Brazylii. Firma była zainteresowana mniejszościowym pakietem akcji Azotów. Decyzja MSP nie przekreśla jednak szans Comexportu na wejście do Tarnowa. Zadeklarował on chęć stworzenia konsorcjum z Aquafilem. Z negocjacji natomiast wycofał się BorsodChem, po tym jak Węgrzy przekonali się, że będą musieli zainwestować w cały zakład, a nie tylko w produkcję i przetwórstwo PCW Tarnowa.

Zresztą żaden z oferentów nie jest zainteresowany zakupem całej firmy. Petro Carbo Chem widzi siebie przede wszystkim w roli dostawcy surowców dla Tarnowa, m.in. benzenu. Aquafil interesuje się kaprolaktamem. Comexport chciał z kolei kupić część nawozową tarnowskiej spółki. Ponadto brazylijska firma jest istotnym kontrahentem na siarczan amonu, wytwarzany zarówno przez tarnowskie jak i puławskie Azoty. Brazylijczycy kupują od obu polskich firm 200 tys. ton tego produktu rocznie.

Węgrzy mogą wrócić

Dlatego dla ZA Tarnów byłoby zdecydowanie najlepiej, gdyby Aquafil i PCC utworzyły z Comexportem konsorcjum. Na część nawozową bowiem najtrudniej było znaleźć inwestora. Niewykluczone, że w przyszłości dołączy do nich BorsodChem. Węgrzy — rezygnując z udziału w dalszych negocjacjach o Tarnów – nie spali za sobą wszystkich mostów. Przedstawiciele firmy nie wykluczyli możliwości zainwestowania w tarnowskie PCW, ale na zasadach uzgodnionych już z nowym właścicielem Azotów.

Nieoficjalnie wiadomo, że ZA Tarnów po sześciu miesiącach tego roku zanotowały stratę wynoszącą około 30 mln zł. W 2000 roku osiągnęły zysk netto wysokości 17 mln zł przy 1,1 mld zł przychodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu