Pekaes na jesieni na GPW z dywidendą

10-05-2004, 08:44

PAP: Pekaes chce pozyskać z planowanej emisji akcji serii K ok. 100 mln zł na inwestycje i zadebiutować na GPW na przełomie września i października - poinformował członek zarządu spółki Ryszard Witek.

Firma podtrzymuje też politykę wypłaty dywidendy.

"Spodziewamy się pozyskać po odliczeniu kosztów emisji około 100 mln zł. Jest to emisja dla inwestorów zewnętrznych" - powiedział Witek.

Pekaes planuje publiczną emisję od 7 do 12 mln akcji serii K z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Decyzja w sprawie emisji nowych akcji ma być podjęta podczas walnego zgromadzenia spółki 26 maja.

Pekaes jest spółką publiczną, ale jej akcje nie są notowane na giełdzie.

"Liczymy, że na przełomie września i października Pekaes powinien zadebiutować na giełdzie" - powiedział Witek. Na początku kwietnia spółka informowała, że jej rada nadzorcza zwróciła się do zarządu o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia akcji spółki na GPW.

Środki z emisji Pekaes chce przeznaczyć m.in. na modernizację bazy logistycznej (spółka ma przygotowany program inwestycyjny budowy magazynów logistycznych), na nowoczesne systemy zarządzania firmą i flotą (wyposażenie samochodów w system łączności satelitarnej) i specjalistyczny tabor.

Pekaes jest spółką dominującą w grupie, która świadczy usługi w zakresie międzynarodowej i krajowej spedycji oraz międzynarodowych przewozów pasażerskich. Prowadzi także działalność serwisową i handlową. W grupie zatrudnionych jest 2,1 tys. osób.

W 2003 roku zysk netto spółki wzrósł do 18,1 mln zł z 14,1 mln zł w 2002 roku, a przychody ze sprzedaży do 38,4 mln zł z 36,5 mln zł. W I kwartale 2004 roku zysk netto Pekaesu wzrósł do 5,4 mln zł z 3,3 mln zł w I kwartale 2003 roku.

Firma chce w 2004 roku utrzymać wynik co najmniej na poziomie 2003 roku. "Tendencja jest na pewno pozytywna" - powiedział Witek. Skonsolidowane przychody Pekaesu w 2003 roku wyniosły 510 mln zł, a zysk netto 11 mln zł.

Z zysku za 2002 rok Pekaes wpłacił 15 groszy dywidendy na akcję.

"W tym roku także występujemy z wnioskiem na walne o wypłatę dywidendy, będzie ona większa od ubiegłorocznej" - powiedział Witek, nie podając jednak szczegółów.

Dodał, że w następnych latach spółka utrzyma politykę wypłaty dywidendy.

"To jest podstawowy obowiązek spółki akcyjnej. Uważamy, że akcjonariuszom należy się wypłata dywidendy" - powiedział.

Głównym akcjonariuszem Pekaesu jest Skarb Państwa, który ma 51,5 proc. akcji spółki.

Małgorzata Kwiatkowska

mkw/ kacz/ pwd/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Pekaes na jesieni na GPW z dywidendą