Pekaes nabiera wiatru w żagle

Marcin Bołtryk
opublikowano: 29-05-2008, 00:00

Firma od lat utożsamiana wyłącznie z transportem całopojazdowym notuje coraz lepsze wyniki w przewozach drobnicowych i logistyce.

Firma od lat utożsamiana wyłącznie z transportem całopojazdowym notuje coraz lepsze wyniki w przewozach drobnicowych i logistyce.

Po podpisaniu pod koniec 2007 r. dużego kontraktu z Arctic Paper, w ramach którego operator przejął kompleksową obsługę logistyczną fabryki, magazynu oraz dystrybucji wyrobów gotowych, spółka złapała wiatr w żagle — tak twierdzą przedstawiciele Pekaesu. Firma w ciągu ostatnich dwóch kwartałów zdobyła kontrakty na kompleksową obsługę logistyczną o wartości ponad 18 mln zł.

W pierwszym kwartale 2008 r. Pekaes zapewnił sobie wypełnienie swoich magazynów w 100 proc., a ponadto wynajmuje powierzchnie magazynowe od innych operatorów lub zarządza obiektami należącymi do jego klientów. Natomiast porównanie czterech pierwszych miesięcy 2008 i 2007 r. pokazuje, że spółka odnotowała wzrost przychodów z logistyki magazynowej o 116 proc. To dużo, choć trzeba przyznać, że poziom wyjściowy nie był imponujący.

— O tym, że możliwości Pekaseu są znacznie większe, niż wskazują kontrakty już realizowane, świadczy chociażby to, że prowadzimy rozmowy z klientami oczekującymi nie tylko obsługi, ale też stworzenia dla nich przeznaczonej infrastruktury magazynowej — mówi Krzysztof Zdziarski, prezes Pekaesu.

Równolegle z rozwojem logistyki firma intensywnie rozbudowuje sieć drobnicową. Tylko od sierpnia ubiegłego roku dodała do dotychczasowych lokalizacji kilka nowych terminali — zwiększając masę przesyłek przewożonych z południa kraju. Uruchomiła też terminal w Koszalinie oraz zreorganizowała pracę terminali i magazynów m.in. w Łodzi, Olsztynie i Lublinie. Liczącą 17 lokalizacji sieć krajową obsługuje ponad 120 regularnych połączeń liniowych dziennie oraz ponad 350 samochodów w dystrybucji lokalnej.

Zarząd spółki przekonuje, że w porównaniu z możliwościami innych firm rynku TSL, Pekaes dysponuje dziś jedną z trzech najwydajniejszych sieci drobnicowych w Polsce. Firma pracuje też nad wdrożeniem usług ekspresowych. W 2008 r. przeznaczy na ten cel około 6 mln zł.

Grupa Pekaes w 2007 r. uzyskała najwyższe od 2001 r. przychody ze sprzedaży w wysokości blisko 550 mln zł.

— Standing finansowy firmy jest bardzo dobry. Mamy ponad 385 mln zł kapitałów własnych i zero zadłużenia. W 2007 r. i w pierwszym kwartale 2008 r. zyski spółki pochodziły z prowadzonego od 2 lat programu redukcji kosztów. Ale główne wysokie zyski spółka zanotowała z działalności w obszarze nieruchomości pozaoperacyjnych — mówi Krzysztof Zdziarski.

Jako działalność pozaoperacyjną należy rozumieć m.in. przeznaczenie atrakcyjnej działki w centrum Warszawy pod zabudowę mieszkalną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu