Pekao SA przegrało fundusz o włos

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Pekao SA przegrało fundusz o włos

PO NOWEMU: Jerzy Sidorowicz, były wiceprezes Zachodniego NFI, zaczął kierować VII NFI po tym, jak pełną kontrolę nad funduszem przejął Everest Capital Polska.

VII NFI im. Kazimierza Wielkiego, podobnie jak większość funduszy, odnotował w pierwszych miesiącach 1999 roku stratę netto. Jest ona jednak o 94 proc. niższa niż przed rokiem.

Mimo że przychody z inwestycji funduszu są mniejsze niż przed rokiem prawie o 80 proc., strata netto funduszu na koniec I kwartału 1999 wynosi zaledwie 198 tys. zł (w tym samym okresie ubiegłego roku było to ponad 3,44 mln zł). Na poprawę wyniku wpłynęło obniżenie o ponad 600 tys. zł kosztów operacyjnych funduszu, a także o ponad 6 mln zł niższa niż w I kw. 1998 roku kwota rezerw i odpisów aktualizujących.

Ponad 400 tys. zł zysku „Siódemka” uzyskała także ze sprzedaży akcji firm z portfela mniejszościowego i spółek notowanych na giełdzie. W styczniu 1999 roku NFI im. Kazimierza Wielkiego wziął udział w nowej emisji Zakładów Graficznych KEN w Bydgoszczy, co sprawiło, że jego udział w kapitale akcyjnym spółki wzrósł z 33 do 85,6 proc.

W marcu odbyło się NWZA funduszu, które zmieniło skład rady nadzorczej. Silną reprezentację uzyskali w niej przedstawiciele Everest Capital Polska. 18 marca nowa rada podjęła uchwałę dotyczącą podjęcia negocjacji z Everestem w sprawie podpisania umowy o zarządzanie majątkiem VII NFI. Wcześniej o tę funkcję starała się Trinity Management, firma zarządzająca kontrolowanym przez bank Pekao SA, Trzecim NFI. Jak się jednak okazało poziom zaangażowania banku w kapitale akcyjnym funduszu, mimo że parafowano nawet umowę w tej sprawie, był zbyt mały, aby przepchnąć tę kandydaturę.

13 marca rada nadzorcza NFI im. Kazimierza Wielkiego podpisała umowę o zarządzanie majątkiem funduszu z Everestem. Dwa tygodnie później zatwierdziło ją walne funduszu. Zgodnie z umową nowy zarządca za swoje usługi ma otrzymywać 1,6 mln euro rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao SA przegrało fundusz o włos