Pełniejsza szklanka szkockiej

Po pięciu chudych latach whisky może liczyć na odbicie. Wzrost pociągnąć ma m.in. Polska.

Po raz pierwszy od lat prognoza dla maltów i blendów szkockiej jest pozytywna — donosi branżowy portal just-drinks.com na podstawie raportu, który stworzył z firmą badawczą IWSR. Wolumenowa sprzedaż szkockiej kurczyła się przez cztery ostatnie lata. W zeszłym roku na całym świecie sprzedano 92 miliony skrzynek i szkocka powszechnie uważana jest za kategorię o ustabilizowanej pozycji — bez większych skoków i spadków. W raporcie wspominani są również polscy konsumenci, którzy przestawiają się powoli z tańszych wersji szkockiego trunku (czyli blendów) na wersje droższe — single malty. „Ich wzrost pociągnie kluczowy rynek, czyli Stany Zjednoczone, ale do grona 10 największych odbiorców maltów wejdą do 2021 r. Indie, a silne dodatnie dynamiki (choć będące efektem niskiej bazy) odnotują Chiny, Polska i Meksyk” — czytamy w raporcie just-drinks.com. Z podsumowania pierwszego półrocza 2017 przygotowanegoprzez Scotch Whisky Association wynika, że Polska kupiła 10,7 mln butelek (70 cl) szkockiej, o 0,5 proc. mniej niż rok wcześniej, co daje nam 14. miejsce wśród najważniejszych rynków. Wartościowo to odpowiednio — 24,4 mln GBP i 13,5 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2016 r., co plasuje nas na 18. miejscu. Autorzy raportu just-drinks. com i IWSR zaznaczają, że ruch w kategorii nakręca trend znany również z innych części alkoholowej branży, a mianowicie: rzemieślnicza produkcja. W Szkocji powstają małe destylarnie, które przyciągają do produktu nowych konsumentów, a korzysta na tym cała branża. © Ⓟ

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

19 proc. O tyle, według Scotch Whisky Association, wzrósł import szkockiej do Polski w zeszłym roku pod względem wartości. Pod względem wolumenu było to 16 proc., co eksperci uznali za dowód na ewolucję rynku i przejście do droższych wersji trunku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy