Perła z portfela MCI wycofuje się z Polski

Windeln, który miał być europejskim czempionem, zwija żagle w tej części Europy. Miał tu przenosić centralne magazyny, a będzie sprzedawał biznes

Od giełdowej gwiazdy do gracza, którego poważni konkurenci, jak Rossmann, już nie traktują serio — tak historię Windeln.de podsumowuje „Handelsblatt”. Akcje Windeln. de, niemieckiego e-sklepu z artykułami dziecięcymi, w którym największym akcjonariuszem jest MCI, na debiucie w 2015 r. kosztowały 15 EUR, a teraz oscylują wokół 2 EUR. I właśnie ogłoszono kolejny plan naprawienia biznesu.

ROZKWIT I NAPRAWA: MCI, którym zarządza Tomasz Czechowicz, tłumaczył po zakupie Windeln.de, że nastąpił czas rozkwitu dużych, specjalistycznych e-sklepów z wszystkich segmentów tradycyjnego rynku i dlatego fundusz zdecydował się zainwestować w sieciowy handel artykułami dla niemowląt. Teraz MCI nie chciał odnieść się do planu restrukturyzacji w niemieckiej spółce.
Zobacz więcej

ROZKWIT I NAPRAWA: MCI, którym zarządza Tomasz Czechowicz, tłumaczył po zakupie Windeln.de, że nastąpił czas rozkwitu dużych, specjalistycznych e-sklepów z wszystkich segmentów tradycyjnego rynku i dlatego fundusz zdecydował się zainwestować w sieciowy handel artykułami dla niemowląt. Teraz MCI nie chciał odnieść się do planu restrukturyzacji w niemieckiej spółce. Fot. Grzegorz Kawecki

Wielkie nadzieje

Wątki polskie są trzy. Pierwszy to właśnie MCI (poprzez TechVentures 1.0). Fundusz zainwestował w spółkę w 2012 r., z przekonaniem o wielkiej przyszłości tego biznesu.

— W e-handlu nie ma sensu myśleć o rozwoju w kraju, trzeba planować ekspansję w całym regionie. Najlepszą pozycję startową mają firmy niemieckie, z potencjałem do budowy ogólnoeuropejskich czempionów handlowych. Sądzimy, że Windeln stanie się liderem w swojej kategorii na kontynencie — mówił w rozmowie z „PB” w 2013 r. Tomasz Czechowicz, prezes MCI.

Wczoraj MCI odmówił komentarza w sprawie planów restrukturyzacyjnych niemieckiej spółki. Na swojej stronie cały czas chwali się, że Windeln.de to największy w Niemczech sklep internetowy oferujący produkty codziennego użytku dla niemowląt (pieluchy, żywność, produkty do pielęgnacji) — z ponad 20 tys. produktów ponad 300 marek. MCI pozbył się części akcji podczas giełdowego debiutu Windeln.de, ale z 15,6 proc. pakietem pozostaje jednak największym z widocznych akcjonariuszy. Są nimi także m.in. Goldman Sachs i Deutsche Bank. Drugi polski element w planach Windeln.de to rezygnacja z inwestycji nad Wisłą. Spółka zamroziła przeniesienie tu centralnych magazynów. Realizację takiego przedsięwzięcia, jak podaje Handelsblatt, ogłaszała we wcześniejszych planach naprawiania biznesu.

Milionowe straty

Z Polski oraz Czech i Słowacji mają także zniknąć e-sklepy Niemców, funkcjonujące tu pod szyldem Feedo. Handelsblatt pisze wprost o zamknięciu biznesów. Natomiast Windeln.de w komunikacie mówi o „koncentracji biznesu na krajach niemieckojęzycznych, Hiszpanii, Portugalii, Francji i Chinach” i „zbadaniu” opcji sprzedaży Feedo, które w tych trzech krajach miało w zeszłym roku 24 mln EUR przychodów (27 proc. więcej niż rok wcześniej) i 86 pracowników. Windeln.de zapowiedział zwolnienie kilkudziesięciu pracowników (obecnie jest ich około 390), nie wspomina tu jednak o Feedo. Co ciekawe, Feedo to onegdaj spółka funduszu Internet Ventures, czyli jednego z funduszy MCI, kupiona przez Windeln.de w 2015 r. Wówczas Aleksander Brand, współzałożyciel Windeln.de, wyjaśniał w rozmowie z „PB”, że ta transakcja „ma znaczny potencjał wzrostu i synergii dla obu spółek”, a Internet Ventures chwalił się rekordową 500-procentową stopą zwrotu z inwestycji.

Windeln.de został założony przez Konstantina Urbana i Aleksandra Branda w październiku 2010 r. Teraz zgodnie z zapowiedziami opuścili zarząd spółki, a nowym prezesem w tym roku został Matthias Peuckert, który przez kilkanaście lat pracował w Amazonie. Wstępne zeszłoroczne wyniki finansowe spółki to przychody na poziomie 211-213 mln EUR, czyli o 8-10 proc. wyższe niż rok wcześniej i skorygowana strata operacyjna wynosząca pomiędzy 24 a 26 mln EUR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu