Peryferie nadal w centrum uwagi

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 06-12-2010, 00:00

Za nami drugi kolejny nerwowy tydzień na rynku złotego. Początek tygodnia był bardzo nerwowy, gdyż bez jakichkolwiek kluczowych informacji hiszpańskie obligacje gwałtownie traciły na wartości, co powodowało obawy o eskalację kryzysu w strefie euro. W drugiej połowie tygodnia temat ten udało się jednak wyciszyć. Polska waluta po wyraźnej przecenie na początku tygodnia odrobiła straty i zamknęła tydzień umocnieniem do głównych walut. Jest to efekt uspokojenia na peryferiach Europy, jednak nie ma pewności, iż to uspokojenie trwać będzie dłużej.

W minionym tygodniu poznaliśmy dane o polskim PKB w trzecim kwartale. Wzrost o 4,2 proc. wydatnie zmniejsza ryzyko przekroczenia progu 55 proc. przez relację dług/PKB. To dla złotego dobra informacja.

W tym tygodniu mamy głosowanie nad budżetem w Irlandii (wtorek). Nie jest wykluczone, że agencja Moody’s obniży też rating Węgier. W centrum uwagi powinna pozostać jednak Hiszpania, gdyż powrót sprzedających na hiszpański rynek obligacji odbiłby się niekorzystnie na notowaniach zarówno euro, jak i złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu