Pesa przegrała w KIO

opublikowano: 10-05-2016, 22:00

Bydgoska spółka nadal ma szlaban na dostawę pociągów dla województwa zachodniopomorskiego.

Wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) rozpatrzyła odwołanie Pesy, dotyczące dostawy 17 pociągów dla województwa zachodniopomorskiego. To kontrakt wyceniany na 450 mln zł.

— Odwołanie Pesy zostało oddalone. Zamawiający zmienił część kwestionowanych przez odwołującego zapisów specyfikacji, dotyczących opisu przedmiotu zamówienia. Nie było więc przedmiotu sporu, co do którego izba mogłaby orzekać — mówi Justyna Tomkowska, rzecznik KIO.

Sprawa dotyczy wpisania przez zamawiającego w specyfikacji wymogu, aby pojazdy wyprodukowane w ostatnich latach przez potencjalnych dostawców posiadały Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności (TSI). Posiadają je składy Alstomu, Stadlera i Newagu.

Dokumentów poświadczających zgodność pojazdów z TSI nie ma natomiast Pesa. Wprowadzone przez zachodniopomorski urząd marszałkowski zmiany dotyczące tej kwestii nie zadowalają jednak bydgoskiego dostawcy.

— Zmiany są tylko kosmetyczne. Dlatego już w KIO złożyliśmy kolejne odwołanie, dotyczące zmienionej specyfikacji. Nadal bowiem uważamy, że jesteśmy dyskryminowani — twierdzi Maciej Grześkowiak, rzecznik Pesy.

Jeszcze w tym tygodniu spółka zmierzy się także z Łódzkimi Kolejami Aglomeracyjnymi, które postawiły w przetargu podobne wymogi jak zachodniopomorski samorząd. Specyfikacje z Łodzi także wykluczają Pesę. Wczoraj spółka protestowała także przeciwko zbyt wysokim karom w przetargu zachodniopomorskiego, ale KIO nie przyznała jej racji.

— Izba uznała, że publiczny zamawiający ma większą swobodę w kształtowaniu warunków umów gospodarczych niż w umowach zawieranych między przedsiębiorcami, więc zaproponowanych zapisów nie ma potrzeby zmieniać — dodaje Justyna Tomkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu