Petrolinvest rusza ze strategią

Paweł Janas
opublikowano: 01-11-2010, 22:53

Podwyższenie kapitału ma umożliwić akwizycję w Rosji , sfinalizowanie umowy z Totalem i odwierty w Kazachstanie.

W sobotę odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Petrolinvestu, firmy poszukującej ropy naftowej w Kazachstanie. Akcjonariusze podjęli uchwałę o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego — o 150 -190 mln zł. Zadowolenia nie kryją władze spółki.

- Decyzje walnego zgromadzenia umożliwiają realizację nowej strategii. Zakłada ona  m.in. akwizycję i rozwinięcie wydobycia na produkującym już przemysłowo złożu ropy naftowej w Rosji, sfinansowanie część odwiertów na strukturze Shyrak w Kazachstanie i spełnienie warunków umowy z francuskim koncernem Total. Bezpośrednim celem jest uzyskanie dla Petrolinvestu pozytywnego cash-flow. Temu są teraz podporządkowane najważniejsze działania zarządu – mówi Ryszard Krauze, przewodniczący rady nadzorczej Petrolinvestu. 

Ryszard Krauze - wiadomości, linki, spółki, artykuły

Sfinalizowanie kontraktu z Totalem jest kluczowe dla przyspieszenia prac w Kazachstanie.  Zgodnie z podpisaną w marcu umową, Francuzi mają wyłożyć na wiercenia 70 mln USD na złożu Koblandy (w zamian za 50 proc. udziałów w koncesji OTG). By scenariusz ten mógł być zrealizowany, Petrolinvest musi spełnić kilka warunków, m.in. spłacić kredyt w jednym z kazachskich banków, w których zastawione jest pole OTG. Jeśli chodzi o plany rosyjskie, to spółka informowała wcześniej o podpisaniu przedwstępnej umowy zakupu połowy udziałów w firmie  Bogorodsknieft. Ma ona złoża w okolicach Saratowa, na południowy wschód od Moskwy i wydobywa tam około 1 mln baryłek ropy rocznie. Dzięki zaangażowaniu Petrolinvestu ta wielkość ma się podwoić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane