PFR dokapitalizuje WB Electronics

opublikowano: 09-11-2017, 17:34

Fundusz obejmie 24 proc. akcji zbrojeniowej spółki za 128 mln zł. Dzięki temu zainwestuje ona w produkcję cywilną i ekspansję zagraniczną.

2,4 mln sztuk – tyle akcji z emisji WB Electronics obejmie Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Wartość dokapitalizowania sięgnie 128 mln zł. Dzięki temu do rządowego funduszu trafi  24 proc. akcji zbrojeniowej spółki.

Paweł Borys, prezes PFR twierdzi, że inwestycja w WB Electronics wzmocni rozwój sektora obronnego w Polsce i pozycję kraju na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej

Na wielu frontach:

Paweł Borys, prezes PFR twierdzi, że inwestycja w WB Electronics wzmocni rozwój sektora obronnego w Polsce i pozycję kraju na arenie międzynarodowej.

- WB Electronics to firma mająca dobre wyniki finansowe, podwyższenie kapitału nie służy więc restrukturyzacji, celem jest wsparcie projektów rozwojowych – podkreśla Paweł Borys, prezes PFR.

Dywersyfikacja i eksport

WB Electronics stawia na dywersyfikację i zdobycie nowych rynków.

- Oprócz pieniędzy z podwyższenia kapitału dysponujemy także 80 mln zł z emisji obligacji. Mamy więc sporo funduszy na realizację projektów rozwojowych dotyczących m.in. umocnienia naszej pozycji na rynku cywilnym oraz ekspansji zagranicznej – mówi Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.

Prezes przypomina, że spółka jest szczególnie aktywna na rynku kolejowym i energetycznym. Dostarcza m.in. systemy automatycznego rozmrażania rozjazdów, stara się wejść na rynek sterowania napędami elektrycznymi. Dostarcza także urządzenia i systemy telekomunikacyjne i łącznościowe, które mogą być używane w wojsku i w cywilu. Dzięki pozyskanym funduszom może rozwijać się m.in. w tych obszarach. Za granicą natomiast zamierza aktywnie zdobywać klientów na przykład w Azji, Afryce Północnej czy na Filipinach.

Żwirko i Wigura

Paweł Borys podkreśla, że projekt współpracy z WB Electronics wpisuje się też w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi głównie o program Żwirko i Wigura dotyczący umocnienia pozycji krajowych firm w sektorze bezzałogowych statków powietrznych. Ten segment działalności, na bazie zakładów w Bydgoszczy, zamierza rozwijać także Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Paweł Borys zapewnia, że spółki nie będą konkurować i dublować projektów rozwojowych. Piotr Wojciechowski również podkreśla, że WB Electronics jest otwarty na współpracę z podmiotami należącymi do PGZ.

Doradcy zapewniają, że transakcja przyniesie korzyści zarówno PFR jak i WB Electronics.

- Współpracowaliśmy z PFR przy tym projekcie i biznesplan pokazał, że WB Electronics jest od 20 lat dobrze zarządzaną firmą. Ma stabilną sytuację finansową i perspektywy rozwoju, dzięki którym PFR może liczyć na zwrot z inwestycji. Państwowy podmiot zachował się jak profesjonalny fundusz private equity wchodząc w bardzo perspektywiczny projekt. To pierwsza transakcja, w której państwowy fundusz inwestuje w prywatny, prężnie działający podmiot –mówi Piotr Jackowski, senior associate w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Paweł Borys informuje, że w przypadku firm o dobrej pozycji rynkowej i mających perspektywy na rozwój oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji sięga 9-11 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PFR dokapitalizuje WB Electronics