PGNiG spadł przez ministra

Zarząd gazowego giganta chciał dać akcjonariuszom dywidendę, ale minister woli zostawić 2 mld zł na koncie firmy i mówi o atomie

Akcjonariusze PGNiG, państwowego quasi-monopolisty na rynku gazu, zostali w piątek 20 lipca niemile zaskoczeni. Głosami skarbu państwa walne zgromadzenie giełdowej spółki zdecydowało, że dywidendy za 2017 r. nie będzie. Kurs zanurkował.

Zaskoczenie akcjonariuszy mogło być tym większe, że na dywidendę w PGNiG wyraźnie się zanosiło. I to rekordową. Prezes Piotr Woźniak deklarował, że spółka może przeznaczyć na wypłatę nawet 50 proc. skonsolidowanego zysku netto, bo taka jest jej polityka dywidendowa.

— Jesteśmy poważną spółką giełdową i nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli zaproponować niewypłacenie dywidendy za 2017 r. — mówił Piotr Woźniak w maju 2018 r.

Zysk na zapas

Zysk netto PGNiG wyniósł 2017 r. 2,034 mld zł. Zarząd PGNiG zarekomendował w końcu wypłatę 866,7 mln zł dywidendy,czyli 0,15 zł na akcję (rok wcześniej było to 0,2 zł na akcję, analitycy oczekiwali 0,24 zł na akcję za 2017 r.). Jak się okazało, główny akcjonariusz miał inne plany. W wyniku głosowania 866,75 mln zł zostało przeznaczone na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu, a 1,17 mld zł na zwiększenie kapitału zapasowego spółki.

Notowania PGNiG zareagowały na te wieści spadkiem, który pogłębiłynajprawdopodobniej czwartkowe słowa Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii. Minister powtórzył w Sejmie, że jest blisko podjęcia decyzji dotyczącej atomu, bo „to dla nas jedyne rozwiązanie”. Decyzja o zatrzymaniu zysku w PGNiG oznaczać może ryzyko zaangażowania tej firmy w budowę elektrowni atomowej, a jednocześnie oddalenie takiego ryzyka np. od Orlenu.

Notowań nie podniosły wieści o wynikach operacyjnych drugiego kwartału, które PGNiG opublikował w czwartek 19 lipca po południu. Gazowa firma podała, że w drugim kwartale wolumen sprzedaży gazu wyniósł 5,44 mld m sześc., wobec 5,39 mld m sześc. rok wcześniej. W całym pierwszym półroczu sprzedaż wyniosła 15,35 mld m sześc., wobec 14,17 mld m sześc. przed rokiem.

Nie dla akcjonariusza

Brak dywidendy od PGNiG oznacza, że gazowa spółka dołączyła do pęczniejącego grona państwowych firm, które zyskiem się nie dzielą. Są już w tym gronie cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, a także miedziowy KGHM, który dywidendy nie wypłaci po raz pierwszy od 13 lat. PGNiG nie podzieli się natomiast zyskiem pierwszy raz od 12 lat. Dywidendy nie będzie też z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, choć liczyli na to niektórzy analitycy. Wszystkie te firmy są nadzorowane przez Krzysztofa Tchórzewskiego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy