PGNiG szuka szefa ochrony

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 09-04-2014, 00:00

Na liście kandydatów na szefa bezpieczeństwa państwowego giganta są m.in. były szef BOR i były wiceszef ABW.

Dwa tygodnie temu ujawniliśmy, że płk Grzegorz Reszka, który od lipca 2013 r. pełnił stanowisko szefa bezpieczeństwa PGNiG, nie posiada ważnego certyfikatu dostępu do informacji niejawnych wydawanego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Tłumaczył się brakiem czasu na wypełnienie ankiety niezbędnej do rozpoczęcia procedury jego przyznania. Dzień przed publikacją artykułu, ale już po pytaniach zadanych przez „PB”, pułkownik stracił stanowisko i został mianowany… wiceszefem departamentu bezpieczeństwa PGNiG. Dorota Gajewska, rzecznik spółki, przyznała w piśmie do „PB”, że został on zobligowany przez prezesa Mariusza Zawiszę do złożenia wniosku o przyznanie certyfikatu.

— Wypełniam ankietę bezpieczeństwa — przyznał „PB” płk Reszka.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeśli ABW nie wyda mu certyfikatu, wówczas pułkownik pożegna się z pracą w spółce. Zarząd gazowego giganta rozpoczął już poszukiwania osoby na stanowisko szefa bezpieczeństwa. „PB” ustalił, że na liście potencjalnych kandydatów znajdują się m.in. gen.

Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu (BOR), i Jacek Mąka, były wiceszef ABW. Ten ostatni po odejściu z agencji trafił do Orange, gdzie został zatrudniony jako szef bezpieczeństwa.

— Decyzja o tym, kto obejmie stanowisko szefa bezpieczeństwa, zależy nie tylko od zarządu PGNiG, ale także od Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych, który nadzoruje służby specjalne — mówi „PB” osoba zbliżona do PGNiG.

Płk Grzegorz Reszka to były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Ze stanowiska odszedł na początku 2008 r. Wówczas też wygasł mu certyfikat dostępu do informacji niejawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu