PGNiG Upstream International pozyskał 400 mln USD

ISBNews
opublikowano: 13-08-2015, 15:03

PGNiG Upstream International (PUI) – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - podpisała umowę kredytową o wartości 400 mln USD z ośmioma bankami, głównie celem zrefinansowania dotychczasowego zadłużenia, podała spółka.

Banki udzielające kredytu to Societe Generale, BNP Paribas, ING, HSBC, Citibank, CACIB, SEB oraz Natixis.

"Środki pozyskane w ramach kredytu zostaną głównie wykorzystane na wcześniejszą spłatę istotnej części obecnego zadłużenia PUI, włączając całość zadłużenia zaciągniętego w związku z zakupem aktywów od Total E&P Norge w 2014 roku" - czytamy w komunikacie.

Kredyt ma charakter odnawialny i został udzielony na okres siedmiu lat, z dwuipółrocznym okresem karencji. Umożliwi on elastyczne kształtowanie planów dotyczących działalności poszukiwawczej i wydobywczej. PUI będzie miał możliwość dowolnego nabywania innych aktywów wydobywczych w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Środki z kredytu pomogą płynnie realizować także plan zagospodarowania dwóch nowych złóż ropy i gazu (Gina Krog oraz Snadd), podano.

"Formuła Reserve Based Loan sprawia, że kredyt zapewni dużą samodzielność finansową PUI, a tym samym nie będzie wprost obciążać działalności PGNiG SA w Polsce. Wynika to z faktu, że kredyt będzie zabezpieczony na norweskich aktywach i zapewni także dodatkowe oszczędności dla grupy PGNiG w obszarze kosztów finansowych" – czytamy dalej.

W sierpniu 2015 roku PUI dokona spłaty około 1,3 mld zł do PGNiG. Kwota obejmuje spłatę 400 mln zł finansowania pomostowego udzielonego w związku z zakupem aktywów od Total, jak również wcześniejszą spłatę innych pożyczek wewnątrzgrupowych.

Wcześniejsza spłata, z perspektywy PGNiG, znacznie przyspieszy zwrot z inwestycji w Norwegii. Zakłada się, że do 2017 roku skumulowane transfery środków z Norwegii do Polski przewyższą nominalną wartość inwestycji w spółkę norweską, napisano także w materiale.

PGNiG Upstream International posiada obecnie 15 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na ośmiu z nich prowadzi działalność poszukiwawczą, w tym na dwóch jako operator. Spółka planuje wystąpić o następne koncesje w ramach nadchodzących rund koncesyjnych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG Upstream International pozyskał 400 mln USD