Piątkowa sesja przyniosła korektę notowań na GPW

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Piątkowa sesja przyniosła korektę notowań na GPW

Sprzedaż przez Skarb Państwa pakietów kontrolnych akcji Pekao SA i Banku Zachodniego była bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia na polskim rynku kapitałowym. Szczególne emocje budziła zwłaszcza prywatyzacja Pekao, sztandarowego polskiego banku notowanego na GPW. Kiedy wreszcie doszło do podpisania stosownej umowy, posypały się głosy krytyki pod adresem MSP, że ustalono zbyt niską cenę. Faktycznie, jeśli porównywać ją do wartości sprzedanych wcześniej udziałów w innym giełdowym banku BPH czy sprzedanego w czwartek Banku Zachodniego, to kwota 1,1 mld dolarów nie wydaje się wcale wygórowana.

TE DWIE spektakularne prywatyzacje przeszły jednak bez echa przez rynek akcji, który zdecydowanie bardziej żywiołowo reaguje na najświeższe doniesienia o stanie gospodarki i nowe wskaźniki makroekonomiczne. A że te nie są najgorsze i wbrew wcześniejszym prognozom Rządowego Centrum Studiów Strategicznych wskazują na znaczną poprawę koniunktury nie może więc dziwić utrzymująca się wzrostowa tendencja na warszawskim parkiecie. Co prawda mamy do czynienia z występującymi co jakiś czas korektami, niemniej jednak trwają one bardzo krótko i są jedynie okazją do przegrupowania w portfelach inwestorów.

WŁAŚNIE z taką przeceną mieliśmy do czynienia w trakcie piątkowych notowań, czego zresztą spodziewali się analitycy. Uważają oni, że na razie wyczerpał się potencjał wzrostowy dotychczasowych liderów rynku, a z otoczenia makroekonomicznego nie napływa już tyle pozytywnych sygnałów, by były one w stanie dalej ciągnąć rynek. Z tego powodu inwestorzy patrzą z wyczekiwaniem na zagraniczne parkiety, a w szczególności na Wall Street. Dopływające zza Atlantyku sygnały nie są ostatnio zbyt pomyślne i dlatego stają się okazją do okresowego wyhamowania wzrostów.

W PIĄTEK na wartości straciły wszystkie giełdowe indeksy. Największy, bo 0,7-proc. spadek zanotował WIG 20. Optymistycznym sygnałem jest to, że korekta przyniosła spadek obrotów. Na rynku podstawowym wyniosły one nieco ponad 162,5 mln zł.

POGŁOSKI o możliwym wezwaniu na ComputerLand podniosły kurs spółki o 9,7. Był to najwyższy wzrost na ostatniej sesji.

WARTE podkreślenia były także zawarte transakcje pakietowe na walorach BIG BG. Przy cenie na fixingu równej 8,90 zł w transakcjach, 10-proc. pakiet akcji poszedł za 12 zł za akcję na łączna sumę 509 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piątkowa sesja przyniosła korektę notowań na GPW