Piątkowy popyt na Wall Street

opublikowano: 12-04-2019, 22:06

Amerykańskie giełdy w zielonych odcieniach kończyły tydzień. Indeksy rosły przez cały dzień wspierane solidnymi wynikami kwartalnymi kilku liczących się na rynku spółek. Zwyżce na rynkach akcji pomagał też spadek rentowności obligacji skarbowych po tym jak dane z Chin poprawiły nastroje odnośnie globalnej gospodarki.

Jedyne dane makro jaki dotarły z amerykańskiego rynku dotyczyły zaufania gospodarstw domowych mierzonego wskaźnikiem opracowywanym przez Uniwersytet Michigan. W oszacowaniu na kwiecień indeks odnotował większy niż oczekiwano spadek do 96,4 pkt przy projekcji na poziomie 98 pkt z 98,4 pkt w marcu. Odczyt nie spotkał się jednak z reakcją ze strony giełdowych inwestorów.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Po raz pierwszy od sześciu miesięcy indeks szerokiego rynku S&P500 przebił poziom, 2,9 tys. punktów, kluczowy w drodze do ustanawiania nowych rekordów.

Spośród notowanych spółek, w piątek głośno było szczególnie o banku JPMorgan Chase, medialnym gigancie koncernie Walt Disney oraz Chevronie i Anadarko Petroleum, z segmentu energetyczno-paliwowego. 

W przypadku JP Morgan, największego amerykańskiego banku pod względem aktywów  kurs akcji zwyżkował po dobrym przyjęciu wyników za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Okazały się zdecydowanie lepsze niż oczekiwali analitycy z Wall Street.

W przypadku Disneya aprecjacja kursu to zasługa ogromnych oczekiwań i nadziei związanych z uruchomieniem serwisu streamingowego z treściami wideo, który ma być poważną konkurencją dla Netflixa, Hulu, Amazon Prime, czy niedawno zapowiedzianej usługi Apple.

Z kolei Chevron i Anadarko są bohaterami, de facto dopiero będą, jednego z największych przejęć w branży energetyczno paliwowej. Wicelider rynku, Chevron ma zapłacić 33 mld USD za przejęcie mniejszego rywala, co wraz z wzięciem na swoje barki zadłużenia konkurenta, wycenia Anadarko na 50 mld USD. Kurs akcji Chevronu mocno zniżkował.

Sesję indeks blue chipów Dow Jones IA zakończył zwyżką rzędu 1,03 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 0,66 proc. zaś technologiczny Nasdaq rósł o 0,46 proc

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu