Piąty z rzędu spadek japońskiego eksportu

opublikowano: 22-05-2019, 06:28

Kwiecień 2019 r. przyniósł kolejny spadek japońskiego eksportu. Fatalna passa przedłużona została do pięciu miesięcy z rzędu. Eksperci wskazują, że jest to następstwo napięć w globalnym handlu wywołanych wojną celną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wartość wysłanych za granicę dostaw spadła w kwietniu o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., wynika z danych tamtejszego ministerstwa finansów. Taką samą skalę spadku odnotowano miesiąc wcześniej. 

Japonia
fot. Bloomberg

To wynik zdecydowanie gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek rzędu 1,6 proc. 

Z kolei import zwiększył się o 6,4 proc. co wskazuje na silny wewnętrzny popyt po jego gwałtownym spadku w pierwszym kwartale. 

W efekcie spadku eksportu i wzrostu importu Japonia odnotowała nadwyżkę handlową rzędu  60,4 mld jenów wobec prognozy na poziomie 232,7 mld jenów. to najniższa wartość dla kwietnia od czterech lat. 

Nadwyżka w handlu z USA wzrosła w kwietniu o 18 proc. po wzroście eksportu o 9,6 proc.  Natomiast eksport do Chin zmniejszył się o 6,3 proc. przy czym dostawy urządzeń i wyposażenia dla producentów układów scalonych zapikowały aż o 41 proc. notując największy spadek ze wszystkich monitorowanych pozycji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane