Piąty z rzędu spadek japońskiego eksportu

opublikowano: 22-05-2019, 06:28

Kwiecień 2019 r. przyniósł kolejny spadek japońskiego eksportu. Fatalna passa przedłużona została do pięciu miesięcy z rzędu. Eksperci wskazują, że jest to następstwo napięć w globalnym handlu wywołanych wojną celną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wartość wysłanych za granicę dostaw spadła w kwietniu o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., wynika z danych tamtejszego ministerstwa finansów. Taką samą skalę spadku odnotowano miesiąc wcześniej. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

To wynik zdecydowanie gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek rzędu 1,6 proc. 

Z kolei import zwiększył się o 6,4 proc. co wskazuje na silny wewnętrzny popyt po jego gwałtownym spadku w pierwszym kwartale. 

W efekcie spadku eksportu i wzrostu importu Japonia odnotowała nadwyżkę handlową rzędu  60,4 mld jenów wobec prognozy na poziomie 232,7 mld jenów. to najniższa wartość dla kwietnia od czterech lat. 

Nadwyżka w handlu z USA wzrosła w kwietniu o 18 proc. po wzroście eksportu o 9,6 proc.  Natomiast eksport do Chin zmniejszył się o 6,3 proc. przy czym dostawy urządzeń i wyposażenia dla producentów układów scalonych zapikowały aż o 41 proc. notując największy spadek ze wszystkich monitorowanych pozycji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu