Piąty z rzędu spadek S&P500

opublikowano: 14-06-2022, 22:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

S&P500 kończył sesję stratą 0,4 proc. Indeks zanotował we wtorek 52-tygodniowe minimum i pogłębił „rynek niedźwiedzia”, w którym znalazł się w poniedziałek. Dow Jones tracił na zamknięciu 0,5 proc., a Nasdaq wzrósł o 0,2 proc.

Wtorkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji zaczęła się wzrostem indeksów, bo pojawili się chętni na przecenione dzień wcześniej papiery. Popyt dość szybko stracił jednak inicjatywę na rzecz podaży. Jej przewaga trwała niemal do końca sesji. Na mniej niż godzinę przed jej zakończeniem, kiedy indeksy notowały dzienne minima, ożywił się znów popyt, dzięki czemu S&P500 i Dow Jones odrobiły część strat, a Nasdaq zanotował niewielki wzrost. Niektórzy analitycy uważają, że agresywne podwyższanie stóp przez Fed, które ma rozpocząć się już w środę, może okazać się korzystne dla spółek technologicznych, bo jeśli wzmocni nadzieję przejęcia kontroli nad inflacją może zahamować wzrost rentowności obligacji USA. Jim Paulsen, strateg Leuthold Group uważa, że dotyczy to całego rynku akcji. We wtorek rentowności szły w górę, podobnie jak dzień wcześniej ustanawiając nowe wieloletnie maksima. Umacniał się dolar.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu na każde trzy spółki z S&P500 spadały kursy dwóch. Podaż przeważała w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Przez cała sesję najmocniej taniały akcje spółek „defensywnych”: ochrony zdrowia (-1,1 proc.), dóbr codziennego użytku (-1,3 proc.) i użyteczności publicznej (-2,6 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty energii (0,1 proc.) i IT (0,6 proc.).

Spadły kursy 19 z 30 blue chipów wchodzących w skład Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje Procter & Gamble (-3,1 proc.), giganta rynku produktów codziennego użytku. Liderem wzrostów był Boeing (5,4 proc.), który dzień wcześniej był najmocniej taniejącym składnikiem indeksu.

Choć Nasdaq Composite rósł na zamknięciu, to 51 proc. wchodzących w jego skład ponad 3,7 tys. spółek kończyło sesję spadkiem kursu. Taniała większość technologicznych blue chipów z grupy FAANG. Najmocniej spadały kursy Amazom.com i Netflixa (po -1,3 proc.). Tak jak dzień wcześniej najlepiej notowane było Apple (0,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane