Pieczęć Doskonałości wybawieniem dla maluchów

opublikowano: 04-04-2018, 22:00

Innowatorzy, którzy przeszli przez selekcję na poziomie unijnym i mają certyfikat Seal of Excellence, znajdą szansę na grant w programie Inteligentny Rozwój

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oferuje dotacje twórcom innowacji, którzy mimo ciekawych rozwiązań nie dostali finansowania w konkursach dla firm z całej UE. Aby jednak mogli na krajowym podwórku starać się o dofinansowanie z poddziałania 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój (czyli „Szybkiej ścieżki”), muszą mieć certyfikat Seal of Excellence (Pieczęć Doskonałości), przyznawany przez Brukselę. Co się kryje za tą nazwą?

Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że pieniędzy z programu Horyzont 2020 nie wystarcza dla aż 84 proc. przedsięwzięć wysoko ocenionych przez KE.
Zobacz więcej

ZMARNOWANY POTENCJAŁ:

Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że pieniędzy z programu Horyzont 2020 nie wystarcza dla aż 84 proc. przedsięwzięć wysoko ocenionych przez KE. Fot. Szymon Łaszewski

— Status Seal of Excellence mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy wcześniej ubiegali się o wsparcie z programu Horyzont 2020. Ich projekty — choć zostały pozytywnie zweryfikowane i spełniły wymagane kryteria — nie dostały dofinansowania z powodu wyczerpania budżetu. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że pieniędzy nie wystarcza nawet dla 84 proc. wysoko ocenionych przedsięwzięć. To z jednej strony zmarnowany potencjał, z drugiej zaś — spore koszty przygotowania projektów — zwraca uwagę Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Przypomina, że wprowadzony w 2015 r. certyfikat ma budować większą spójność między programem Horyzont 2020 — finansującym przełomowe badania i nowatorskierozwiązania realizowane w Unii Europejskiej — i funduszami strukturalnymi. I to, jej zdaniem, się udało. Poza tym celem Pieczęci Doskonałości jest ułatwianie firmom, które przeszły już przez sito Komisji Europejskiej, poszukiwania wsparcia z innych konkursów dotacyjnych.

Wykluczone Mazowsze

Nabór NCBR jest adresowany wyłącznie do firm MSP, które otrzymały status Seal of Excellence w drugiej fazie „Instrumentu dla MSP”, w której otrzymuje się dofinansowanie na badania rozwojowe nad technologią.

— Wspomniana druga faza polega na przetestowaniu w praktyce planowanego rozwiązania, produktu lub usługi, aż do momentu, kiedy będą one gotowe do komercjalizacji. Ten zakres bardzo dobrze odpowiada działaniom możliwym do sfinansowania w „Szybkiej ścieżce”. Niestety, z konkursu wykluczone są firmy chcące realizować projekty w województwie mazowieckim — ubolewa Marzena Chmielewska.

Do drugiej fazy „Instrumentu dla MSP” przystąpiło dotychczas 286 firm, a certyfikat dostało 95. Co ważne, w konkursie NCBR mogą wziąć udział tylko mali i średni gracze, którzy uzyskali status Seal of Excellence w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Nie wchodzi więc tu w grę — jak podkreśla ekspertka Konfederacji Lewiatan — wielu potencjalnych beneficjentów. Zwraca ponadto uwagę, że tylko 13 polskich projektów z grupy wysoko ocenionych przez KE otrzymało wsparcie z programu Horyzont 2020, a 178 wniosków spaliło na panewce.

Budżet to nie problem

Podzielony na rundy konkurs NCBR już ruszył i będzie trwał aż do 28 grudnia. Między wnioskodawców zostanie podzielonych 50 mln zł.

— Wdrażanie programu Inteligentny Rozwój jest na takim etapie, że budżet naboru NCBR nie jest żadnym problemem. Pieniędzy na badania i rozwój jest nadal sporo. Jeżeli okaże się, że pula 50 mln zł jest niewystarczająca, to na pewno zostanie ona zwiększona — ocenia Marzena Chmielewska.

Warto podkreślić, że warunki i limity wsparcia są takie same jak w standardowych konkursach „Szybkiej ścieżki”. Na badania przemysłowe mała firma może otrzymać wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a na prace rozwojowe — do 60 proc. Kluczowe w naborze jest posiadanie certyfikatu. Warto dodać, że rządowa agencja uprościła ocenę projektów i zrezygnowała z dodatkowych wymagań. Na co zwraca uwagę? Sprawdza, czy projekt dotyczy badań przemysłowych lub prac rozwojowych, kwalifikowalność wydatków, a także to, czy przedsięwzięcie wpisuje się w krajowe inteligentne specjalizacje.

— Co do zasady przedsiębiorca ma zaproponować realizację tego samego projektu, którego dotyczył wniosek złożony w ramach konkursu Horyzont 2020. Zmiany mogą dotyczyć jedynie dostosowania przedsięwzięcia do warunków przyznawania pomocy publicznej i pomocy de minimis. Dlatego firma powinna dołączyć do wniosku wersję elektroniczną projektu składanego w konkursie drugiej fazy Instrumentu dla MSP, dokument potwierdzający przyznanie certyfikatu i kartę oceny merytorycznej wniosku — tłumaczy ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy mogą składać przedsięwzięcia wyłącznie w wersji elektronicznej. Za ich ocenę odpowiadają eksperci i pracownicy NCBR. Będą oni korzystać z informacji zawartych we wnioskach o dofinansowanie, a także z wyjaśnień udzielonych bezpośrednio przez przedstawicieli biznesu.

Kolejne rozdanie

To już druga edycja konkursu. Tak jak w głównym naborze „Szybkiej ścieżki”, tak i w programie Seal of Excellence rządowa agencja wprowadziła korzystne zmiany dla innowatorów.

— Granty sfinansują prace przedwdrożeniowe, które są działaniami przygotowawczymi do wprowadzenia w życie badań i umożliwiają doprowadzenie rozwiązania będącego przedmiotem projektu do etapu, w którym będzie można je skomercjalizować. Może to być m.in. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej lub usługa rzecznika patentowego — tłumaczy Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami Crido Taxand.

Ekspertka zwraca też uwagę na ujednolicenie stawki ryczałtu dla całego projektu. Pozytywnie ocenia też możliwość poprawiania wniosku przez przedsiębiorcę w trakcie oceny projektu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy