Piękniejsza strona rynku New Connect

DI
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Mniejszy parkiet bije na głowę duży. Kobietami.

Mniejszy parkiet bije na głowę duży. Kobietami.

W porównaniu z głównym rynkiem giełdowym New Connect jest bardziej gościnny dla menedżerów w spódnicy. Wystarczy popatrzeć na liczby. O ile w zaledwie 3 proc. spółek z GPW rządzą panie, to na nowym rynku prawie w co dziesiątej. Podhorecka, Rezanko-Cygan, Nietyksza, Rola, Bartoszewicz, Reszka, Koźmin i Sobstyl — oto nazwiska ośmiu kobiet z New Connect, które mężnie dzierżą stery notowanych na małym parkiecie spółek.

Gdy patrzymy na składy zarządów, New Connect znowu wygrywa z GPW. O ile w spółkach z głównego parkietu 10 proc. władz firmy stanowi płeć piękna, o tyle na nowym rynku — 16 proc. Co więcej, w niektórych spółkach albo kobiety mają pełnię władzy, albo mają przewagę w zarządzie. W Eficomie rządzą dwie kobiety — Anna Nietyksza oraz Anna Łacińska. W zarządzie ECM zasiadają Sylwia Rezanko-Cygan oraz Małgorzata Grad. Jedynym męskim pierwiastkiem we władzach tej firmy jest Wiesław Chabowski, który odpowiada za sprawy finansowe.

Sprawdziliśmy też, czy akcjonariusze spółek, którymi kierują kobiety, mogą być zadowoleni z wyników ich pracy w trudnym dla rynków kapitałowych 2008 r. Indeks New Connect spadł w tym czasie aż o ponad 73 proc. Z naszych obliczeń wynika, że najlepszą rękę miała Monika Reszka, która wprowadziła w czerwcu na mały parkiet firmę Positive Advisory. Firma przez pół roku straciła tylko niecałe 6 proc. wartości. Ciężkie chwile przeżywał ECM, który zadebiutował w styczniu 2008 r. Przez niecały rok kapitalizacja tej spółki skurczyła się o 77 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy