Pieniądze na start

Rafał Kerger
07-06-2006, 00:00

To nie Polska, to Małopolska — mawiają krakusi. Faktycznie. Tylko tam jest fundusz oferujący kapitał zalążkowy nowatorskiemu biznesowi.

Tomasz Plata zamierza uruchomić radiową rozgłośnię internetową. Audycje mają być prowadzone dynamicznie, głównie o sporcie. Będą relacje na żywo ze zmagań w całej Polsce. Czy mu się powiedzie? Czas pokaże. Na razie potrzebuje dwóch i pół miliona złotych na rozruszanie interesu.

— Gdyby Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego weszła w inwestycję, pewnie by się udało — marzy Tomasz Plata.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego — jako instytucja finansowo wspierająca przedsiębiorców m.in. dzięki udzielaniu dotacji ze środków UE oraz prowadzeniu działalności poręczeniowej i pożyczkowej — zaproponowała właśnie nową formę współfinansowania biznesu. Polega ona na wprowadzeniu do początkujących, dobrze rokujących firm kapitału zalążkowego (zwie się to z angielska — seed i start up capital). Małopolska agencja wyspecjalizowała się w tym pierwsza w Polsce.

Dla kogo kapitał

— Chcemy wchodzić w inwestycje opierające się na innowacyjnych przedsięwzięciach — mówi Agata Barańska-Płonka z agencji.

W tym celu agencja stworzyła spółkę Inwestycje Kapitałowe. Adresatami oferty są głównie małe i średnie firmy w początkowym etapie rozwoju. Kapitał otrzymują głównie przedsięwzięcia z niszowych segmentów gospodarki w województwie małopolskim.

Inwestycje Kapitałowe poszukają firm, które:

- mają dobrą kadrę kierowniczą,

- działają na wzrostowym rynku,

- mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów i usług lub przewagę technologiczną,

- rozwijają się szybciej niż ich branża.

Preferowane branże to: informatyka (segment oprogramowania), przemysł komputerowy, internet oraz handel elektroniczny, telekomunikacja, media, technologie, w tym biotechnologie, usługi opiekuńcze i zdrowotne, turystyka, wypoczynek i rozrywka, konsulting, ochrona środowiska i recykling, nieruchomości, ale także usługi finansowe, marketing, reklama i PR.

Na czym to polega

Aby skorzystać ze wsparcia funduszu w Inwestycjach Kapitałowych, trzeba najpierw przedstawić plan biznesowy. Ma on prezentować spółkę lub przedsięwzięcie — historię, właścicieli, produkty, pozycję na rynku, konkurencję, wyniki i prognozy oraz potrzeby kapitałowe, jak również doświadczenie zawodowe głównych akcjonariuszy i członków zarządu.

Co będzie dalej?

Dobór spółek do portfela inwestycyjnego składa się z kilku etapów:

- Analiza wstępna — ocena przedstawionego przez przedsiębiorcę biznesplanu i eliminacja projektów, które nie spełniają podstawowych wymogów.

- Przygotowanie do analizy fundamentalnej — przedsiębiorca dostaje listę elementów potrzebnych do dalszych analiz, informację o oczekiwaniach inwestora.

- Analiza fundamentalna — przeprowadza się ją po podpisaniu umowy o pozyskanie kapitału i po uzyskaniu od zainteresowanego przedsiębiorstwa stosownych informacji. Inwestor zalążkowy zwraca uwagę m.in. na kadrę menedżerską, stan prawny firmy, jej produkt, innowacyjność zastosowanych rozwiązań, a w przypadku istniejących firm także na przewagę rynkową przedsiębiorstwa, jego dotychczasowy rozwój i dalsze plany.

- Weryfikacja i finalna ocena przedsięwzięcia — to pogłębione badanie firmy obejmujące analizę biznesową, audyt finansowy i prawny, analizę organizacyjną, a w niektórych przypadkach także analizy dotyczące technologii czy ochrony środowiska.

- Negocjacje — dotyczą sposobu finansowania i likwidacji inwestycji, praw i obowiązków stron oraz gwarancji przedsiębiorcy.

- Transakcja.

— Proces weryfikacji oferty nie powinien przekroczyć 4-5 miesięcy — wyjaśnia Agata Barańska-Płonka.

Po zaangażowaniu kapitału (od 50 do 500 tys. zł) agencja będzie pobierać roczną kilkuprocentową prowizję od zysków z inwestycji. Venture capital zostanie wycofany z firmy gdy upłynie trzy do siedmiu lat. Innowacyjne inicjatywy wspomoże nie tylko kapitał, ale również doradztwo, wiedza, doświadczenia i kontakty agencji.

Co poza Małopolską?

— 97 procent wszystkich inwestycji funduszy kapitałowych typu private equity w Polsce to inwestycje w firmy dojrzałe. Inwestowanie w całkiem nowe inicjatywy wydaje się dopiero przyszłością. Do małych inwestycji w bardzo młode spółki muszą powstać nowe fundusze specjalistyczne — mówi Barbara Nowakowska z Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Nadziei na wysyp firm oferujących przyszłościowe wsparcie należy szukać w działalności powstałego w ubiegłym roku Krajowego Funduszu Kapitałowego (jeszcze nie działa, bo brak przepisów) i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

— To, co zrobiła agencja, bardzo nas interesuje, bo jednym z naszych celów jest wspieranie finansowe takich przedsięwzięć. Krajowy fundusz to program pomocowy dla funduszy oferujących kapitał o podwyższonym ryzyku — tłumaczy Piotr Gębala, prezes Krajowego Funduszu Kapitałowego.

Czyli właśnie dla takich przedsięwzięć jak Inwestycje Kapitałowe. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma wkrótce ogłosić konkurs na wspieranie funduszy seedowych. Inwestycje kapitałowe małopolskiej agencji z pewnością staną do tego konkursu. Na razie jednak — póki nie będzie dofinansowania inwestorów wspomagających kapitałowo raczkujące przedsiębiorstwa — firma lokować będzie kapitał pochodzący z oszczędności agencji.

I właśnie dzięki niemu Tomasz Plata — jeśli jego pomysł zostanie pozytywnie zweryfikowany — ma szansę na sukces.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pieniądze na start