Pieniądze są już w drodze

Katarzyna Kozińska
02-06-2004, 00:00

Większość dystrybutorów energii przystała na propozycję PKP spłaty długu w ratach. Pod warunkiem, że kolej zapłaci część odsetek.

Wiele wskazuje na to, że problemy PKP związane z wyłączeniami prądu mają szanse zakończyć się pozytywnie dla przewoźnika.

— 12 na 20 firm, z którymi chcemy się ułożyć, już podpisało porozumienia. Liczę, że do końca tygodnia zrobią to pozostałe. Z niektórymi dostawcami, którzy tworzą większe grupy, negocjujemy kilka porozumień. Za kilka dni wypłacimy pierwszą ratę — mówi Andrzej Wach, szef PKP Energetyka.

Spółka kolejowa jest winna 34 zakładom energetycznym około 270 mln zł. Prezes Wach twierdzi, że do czasu zawarcia wszystkich porozumień trudno wyliczyć kwotę pierwszej raty, obejmującej dług występujący na ostatni dzień marca.

— Na pewno będzie to największa z trzech planowanych rat — odpowiada Andrzej Wach.

W grupie firm, które już podpisały porozumienie, są m.in. zakłady w Płocku i Krakowie, które groziły odcięciem dostaw.

— Chociaż nie mieliśmy w Energetyce należności za marzec, to wynegocjowaliśmy, że w ramach pierwszej transzy spłaty dostaniemy część pieniędzy z tytułu zaległości kwietniowych — mówi Jacek Białecki z ZE Płock.

Żaden zakład nie zgodził się na całkowite umorzenie odsetek od długu, czego chciała Energetyka.

— Zgodziliśmy się, że umorzymy 40 proc. odsetek ze 164 tys. zł. Oczywiście pod warunkiem, że kwota główna długu, 17 mln zł, zostanie spłacona w uzgodnionym terminie — mówi Józef Szpoton, prezes ZE Łódź-Teren.

— Nie mogliśmy też zobowiązać się, że nie będziemy w przyszłości wszczynać egzekucji długu. Uzgodniliśmy terminy spłaty i usunęliśmy z wersji przedstawionej przez PKP zapisy ograniczające możliwość dysponowania długiem — dodaje Artur Różycki ze spółki Enea.

Szef Energetyki przyznaje, że nie ze wszystkimi dystrybutora- mi negocjacje zakończą się po- zytywnie. Na razie spółka nadal nie otrzymała też środków na spłatę długów, ale Andrzej Wach zapewnia, że pieniądze będą już wkrótce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pieniądze są już w drodze