Pierwszy dom z dopłatą NFOŚiGW

opublikowano: 30-08-2013, 00:00

Na przedmieściach Wrocławia powstaje energooszczędny dom — właściciel na budowę otrzyma 30 tys. zł z rządowego programu dopłat do kredytów.

W połowie października w Marszowicach, na obrzeżach Wrocławia, ma powstać energooszczędny dom. To pierwszy budynek mieszkalny, który został zakwalifikowany do rządowego programu dopłat, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacowany koszt budowy wynosi ok. 410 tys. zł (bez zagospodarowania działki oraz infrastruktury technicznej). Właściciel domu (zastrzega sobie anonimowość) zdecydował się na skorzystanie z programu, by z jednej strony zmniejszyć wydatki na jego budowę, z drugiej zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Założono, że roczne zużycie energii w budynku o wielkości 118 mkw. wyniesie 33,95 kWh/mkw. W projekcie zastosowano energooszczędną technologię budowy firmy Izodom, laureata Akceleratora Zielonych Technologii „Green Evo”, Ministerstwa Środowiska, dodatkowo wykorzystane zostaną grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe(wskazane w projekcie źródło ogrzewania: gaz).

— Cała procedura to droga przez mękę. Zarówno architekt, jak i ja mieliśmy wiele momentów zwątpienia, czy nie porzucić całej tej papierologii. Zależy mi na minimalizacji kosztów energii, a to mogę osiągnąć z dopłatą, czy bez. Osobie, która na dom przeznacza 500 tys. zł, szkoda będzie czasu na bieganie po weryfikatorach, ale jeśli ktoś chce zamknąć inwestycję w 250-300 tys. zł, to kilkanaście tysięcy robi różnicę. Jeśli nawet pod koniec procesu coś w papierach pójdzie nie tak i dotacji nie otrzymam, będę chociaż wiedział, że zarówno projekt, jak i materiały były sprawdzone przez zewnętrznego eksperta — mówi inwestor energooszczędnego domu.

Projekt uzyskał pozytywną opinię weryfikatora NFOŚiGW. Po zakończeniu prac budowlanych odbędzie się kolejna weryfikacja, dopiero wówczas inwestorowi zostaną przekazane pieniądze z programu dopłat. Dom został zaprojektowany przez wrocławską pracownię A-Z(one), wykonawcą inwestycji została firma MULTI przyjemność budowania, również z Wrocławia. Pożyczki na jego budowę udziela Getin Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu