Pierwszy hymn Polski

opublikowano: 11-04-2018, 11:04

Utwór, który śmiało możemy nazwać pierwszym polskim hymnem napisany został już w XIII wieku i to po łacinie. Język nie powinien zresztą dziwić biorąc pod uwagę, że  pieśń skomponowano specjalnie na uroczystości kanonizacyjne biskupa męczennika Stanisława ze Szczepanowa.

Biskup Stanisław zginął w wieku 49 lat, 11 kwietnia 1079 r., podczas odprawiania mszy. Według różnych przekazów, został zamordowany przez rycerzy króla Bolesława Śmiałego, albo przez samego władcę. Odmienne są również wersje dotyczące motywu zabójstwa, pewne jest to, że w Krakowie starli się dwaj ambitni politycy. Kult Stanisława rozwinął się szybko po jego śmierci, a szczególnie w okresie rozbicia dzielnicowego. Według legendy ciało biskupa rozczłonkowane mieczami oprawców, miało w cudowny sposób zrosnąć się w jedno. Tak i Polska - wierzono - zjednoczy się za wstawiennictwem świętego.

Zobacz więcej

Św. Stanisław ze Szczepanowa (1030- 1079) (mal. Stanisław Samostrzelnik

Stanisław był pierwszym Polakiem wyniesionym do chwały ołtarzy, do tego ściśle związanym ze stolicą kraju. Jego formalna kanonizacja odbyła się 8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Asyżu a przewodniczył jej papież Innocenty IV. Polskie uroczystości miały miejsce 8 maja 1254 r. Na tę uroczystość dominikanin, o. Wincenty z Kielczy, napisał rymowane łacińskie oficjum Historia gloriosissimi Stanislai. Jej częścią jest właśnie Gaude Mater Polonia.

Była to pierwsza pieśń towarzysząca uroczystościom religijnym i i charakterze narodowym. Utwór zaczynający się od słów "Raduj się matko Polsko, w sławne potomstwo płodna!" znamy obecnie w wykonaniu z melodią barokową, której autorem jest Grzegorz Gerwazy Gorczycki. To właśnie ta wersja śpiewana jest tradycyjnie na rozpoczęciu roku akademickiego.

Gaude, Mater Polonia,
Prole fecunda nobili,
Summi Regis magnalia
Laude frequenta vigili.
Cuius benigna gratia
Stanislai Pontificis
Passionis insignia
Signis fulgent mirificis.
Tyranni truculentiam
Qui dum constanter arguit
Martyrii victoriam
Membratim caesus meruit.
Sic Stanislaus Pontifex
Transit ad caeli curiam,
Ut apud Deum opifex
Nobis imploret veniam.
Ergo, felix Cracovia,
Sacro donata corpore,
Deum, qui fecit omnia,
Benedic omni tempore.
Sit Trinitati gloria,
Laus, honor, iubilatio,
De Martyris victoria
Sit nobis exsultatio.

Amen.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu