PiLab w USA działa szybko

opublikowano: 18-10-2017, 22:00

Spółka zdobywa pierwszych klientów w USA i — choć tego nie planowała — w Europie.

W połowie wakacji DataWalk, amerykańska spółka PiLabu, notowanej na NewConnect firmy, której technologia umożliwia dostęp do danych typu big data w kilkanaście dni, rozpoczęła dla klienta z listy Fortune 100 pierwszy w USA projekt. 1 września do zarządu, na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży i szefa analityki, wszedł Chris Westphal, guru w analityce IT, który zadeklarował, że kupi 25 tys. akcji PiLabu.

TAK JAK W IZRAELU: PiLab, w którego zarządzie są (od lewej) Sergiusz Borysławski i prezes Paweł Wieczyński, najpierw zrealizował niewielki projekt dla Warty, a potem przeprowadził wdrożenie dla Ministerstwa Cyfryzacji w systemie CEPiK i teraz zdobywa kolejnych klientów. Podobnie chce działać jego amerykańska spółka DataWalk, której prezesem jest Gabe Gotthard (drugi od prawej), a wiceprezesem ds. sprzedaży i szefem analityki Chris Westphal.
Zobacz więcej

TAK JAK W IZRAELU: PiLab, w którego zarządzie są (od lewej) Sergiusz Borysławski i prezes Paweł Wieczyński, najpierw zrealizował niewielki projekt dla Warty, a potem przeprowadził wdrożenie dla Ministerstwa Cyfryzacji w systemie CEPiK i teraz zdobywa kolejnych klientów. Podobnie chce działać jego amerykańska spółka DataWalk, której prezesem jest Gabe Gotthard (drugi od prawej), a wiceprezesem ds. sprzedaży i szefem analityki Chris Westphal. Fot. Marek Wiśniewski

— Klienci już zaczynają pukać do naszych drzwi. Jesteśmy znacznie dalej niż 45 dni temu. Kilka projektów jest w toku i mam nadzieję, że raczej wcześniej niż później będziemy o tym informować — mówi Chris Westphal.

Ze świecą szukać

Autor książek o data mining czy wizualizacji danych oraz współtwórca Visual Analytics, którą w 2013 r. kupił Raytheon (a z jej rozwiązania korzysta m.in. Generalny Inspektor Informacji Finansowej), przyznaje, że technologia polskiej spółki jest niespotykana.

— Byłem pod wrażeniem. Moja spółka miała podobną technologię i zamierzałem zrobić to, co zrobił PiLab. Platforma cały czas się rozwija. Widziałem wiele systemów, ale nigdy takiego jak ten — mówi Chris Westphal. DataWalk weszła w skład MITRE, ciała doradczego złożonego z ok. 20 firm analitycznych, które informuje rząd USA o najnowszych rozwiązaniach. Proces zdobywania klientów rozpoczął się kilka tygodni temu.

— Chcemy zdobyć trzech komercyjnych klientów — to nasz cel na 2018 r. W USA jest 18 tys. lokalnych i federalnych agencji, koncentrujemy się na tych większych. Gdy już zdobędziemy klientów, zorganizujemy kolejną rundę finansowania, aby rozwinąć sprzedaż w USA — mówi Gabe Gotthard, prezes DataWalk.

Twórca m.in. 3PAR, spółki produkującej systemy pamięci masowej i oprogramowania do zarządzania nią, którą sprzedał HP, sam też związał się z PiLabem — nie tylko pracując za ułamek poprzedniej pensji, ale również kapitałowo — bo wierzy w polskie rozwiązanie. — To nie ma nic wspólnego z tym, czy to firma z Polski czy innego kraju. Szukałem firmy z technologią z potencjałem. Dla mnie byłoby wygodniej, gdyby to była firma z Doliny Krzemowej — uśmiecha się Gabe Gotthard.

Patrioci w IT

PiLab bardzo dba, by pozostać polską firmą.

— Chcemy zachować 100 proc. własności intelektualnej w Polsce i pokazać, że na polskiej technologii można budować globalne projekty. Dlatego 80 proc. z ponad 60-osobowego zespołu we Wrocławiu zajmuje się rozwojem produktu, a 50 proc. tych osób to programiści — mówi Paweł Wieczyński, prezes PiLabu. Dział sprzedaży w Polsce to dwie osoby. PiLab współpracuje z sektorem ubezpieczeniowym: wprowadził w Warcie system pozwalający na wykrywanie nadużyć.

— Planowaliśmy sprzedaż tylko w Polsce i USA, ale grupa Talanx regularnie zaprasza nas do centrali i zrealizujemy projekt w jednej z jej europejskich spółek. Podobnie robi jeszcze jedna grupa ubezpieczeniowa. To efektywny kosztowo sposób wejścia na europejskie rynki — mówi Paweł Wieczyński. Na razie jednak firma ciągle zdobywa rynek. W 2016 r. PiLab miał 1,7 mln zł przychodów i 7,5 mln zł straty netto.

— Na obecnym etapie naszym celem nie jest rentowność, tylko zbudowanie fundamentów skalowalnego globalnie produktu. To trochę jak z fundamentami w dużym budynku — zanim wyjdzie się na poziom zero, jest dużo pracy, ale potem budowa postępuje bardzo szybko — mówi Paweł Wieczyński.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu