PiS łamie się w sprawie ZUS

opublikowano: 04-12-2017, 16:42
aktualizacja: 04-12-2017, 16:44

Senacka komisja polityki społecznej rekomenduje wydłużenie vacatio legis w sprawie składek emerytalnych o 12 miesięcy. Głosowanie Senatu w środę.

Rządowa lextorpeda wyhamowała w Senacie. Po tym jak ustawa znosząca limit 30-krotności wynagrodzenia powyżej którego składka emerytalno-rentowa nie jest naliczana przeszła ekspresem przez Sejm, prace nad regulacją wyhamowały w senacie, gdzie senacka komisja polityki społecznej i rodziny przystopowała błyskawiczne tempo wdrażania ustawy.

Senat RP
Zobacz więcej

Senat RP Krystian Maj/FORUM

Przypomnijmy, że rząd bez konsultacji społecznych przepchnął pod koniec listopada projekt do parlamentu, oczekując, że zostanie przegłosowany na początku grudnia, tak by mogła wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. Firmy dostały miesiąc czasu na dostosowanie systemów informatycznych do nowych systemów i na przebudowę budżetów finansowych na przyszły tok.

Dla niektórych firm zmiana zasad liczenia składek oznacza wzrost kosztów pracowniczych nawet o 30 proc. Przeciwko ustawie zgodnie protestowali związkowcy i organizacje pracodawców. Sejmowa komisja spraw publicznych pozostała głucha na głos strony społecznej i skierowała projekt bez poprawek do Sejmu, który przeszedł z dużą większością głosów PiS.

Po głosowaniu doszło do niespotykanej do tej pory konsolidacji różnych środowisk: do związków zawodowych, przez organizacje pracodawców, organizacje samorządowe, które zaczęły wywierać bardzo dużą presję na rząd w sprawie przynajmniej wydłużenia vacatio legis o 12 miesięcy, do 1 stycznia 2019 r. Naciski zaczęły przynosić efekty. Najpierw Elżbieta Rafalska, minister pracy, autorka projektu powiedziała, że zależy jej na wydłużeniu vacatio legis.

To samo powtórzył Mateusz Morawiecki, szef resortów finansów i rozwoju. Projekt z komisji senackiej trafi pod głosowanie senatu, gdzie będzie głosowany w środę. Do głosowania jest tylko jedna poprawka, dotycząca właśnie wydłużenia vacatio legis. - Na komisji zgłaszane były tez inne poprawki. Najdalej idący był wniosek o odrzucenie projektu w całości – przepadł w głosowaniu.

Potem pojawił się wniosek o przerwę i wysłuchanie strony społecznej, też przepadł. Przeszedł wniosek o roczne vacatio legis. To duży sukces. W ciągu roku wiele rzeczy może się przecież wydarzyć – mówi senator Jarosław Duda, przewodniczący senackiej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy