Czytasz dzięki

PiS może pozbawić pracy 200 tys. osób

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

Analitycy Credit Agricole ostrzegają przed negatywnymi skutkami gwałtownych podwyżek płacy minimalnej.

Jednym z najbardziej radykalnych pomysłów gospodarczych, które pojawiły się podczas kampanii wyborczej, była obietnica Prawa i Sprawiedliwości dotycząca podwyższenia płacy minimalnej od 2024 r. do 4 tys. zł. Pierwsze reakcja większości ekonomistów była raczej sceptyczna. Wczoraj analitycy Credit Agricole opublikowali pierwszą część swojej pogłębionej analizy dotyczącej tego zagadnienia. Ich zdaniem pracę stracić może nawet 200 tys. osób. Naukowa dyskusja o wpływie płacy minimalnej na rynek pracy trwa od wielu lat i nie jest jednoznaczna. Pewne jest jednak, że zbyt gwałtowne podwyższenie płacy minimalnej bez ekonomicznych podstaw ma negatywny wpływ na poziom zatrudnienia. Jak zauważają autorzy opracowania,

„Badania empiryczne potwierdzają negatywny — o zróżnicowanej sile — wpływ wyższej płacy minimalnej na zatrudnienie w Polsce. Szczególnie negatywne efekty obserwowane są w przypadku uboższych regionów (gdzie płaca minimalna jest relatywnie wysoka w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia) lub wśród osób młodych. Na poziomie całego kraju wzrost płacy minimalnej również oddziałuje w kierunku spadku zatrudnienia, jednak nie zawsze jest on statystycznie istotny. Takie wyniki są również spójne z rekomendacjami OECD dotyczącymi rynku pracy w Polsce. Organizacja zaleca zaprzestanie podwyższania płacy minimalnej w relacji do przeciętnego wynagrodzenia i rozważenie zróżnicowania stawki minimalnej pomiędzy regionami”.

Tymczasem propozycja PiS zmierza właśnie do zwiększania relacji między wysokością płacy minimalnej a przeciętnym wynagrodzeniem. Obecnie wskaźnik ten znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 45 proc. Jeśli proponowane rozwiązanie wejdzie w życie, w ciągu 4 lat — przy założeniu stałego wzrostu wynagrodzeń (co wcale nie jest pewne, zważywszy na nadchodzące spowolnienie gospodarcze) — wskaźnik ten może osiągnąć 56 proc. Ekonomiści francuskiego banku dowodzą, że może to mieć fatalne efekty dla tysięcy Polaków.

„Na podstawie przeprowadzonej symulacji można wnioskować, że ze względu na zapowiedziany przez PiS silny wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach, poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się w 2024 r. na poziomie o 3,5 proc. niższym (ok. 200 tys. pracowników mniej) niż w alternatywnym scenariuszu, w którym płaca minimalna rosłaby w takim samym tempie jak w 2019 r.” — konkludują analitycy.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane