PIT-11 dla fiskusa już tylko online

opublikowano: 12-12-2018, 22:00

Co trzeci badany przedsiębiorca nie wie, że zmieniły się zasady wysyłania urzędom skarbowym informacji o dochodach ich pracowników.

Co druga firma zatrudniająca do dziewięciu osób nie jest gotowa do elektronicznej wysyłki dokumentów do urzędu skarbowego — wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę E-file i agencję badawczą SW Reaserch. Począwszy od rozliczeń za ten rok, wszyscy przedsiębiorcy muszą przesłać fiskusowi w wersji online informacje o dochodach pracowników i pobranych od tego zaliczkach podatkowych (PIT-11). Do tej pory z tego obowiązku byli zwolnieni ci, u których pracowało nie więcej niż pięciu zatrudnionych. Mogli oni przekazywać PIT-11 w formie papierowej drogą pocztową.

Raport pokazuje, że także średni i duzi przedsiębiorcy, dla których obowiązek elektronicznej wysyłki nie jest nowością, nie czują się gotowi na nowe zadania. Tak zadeklarowało 36 proc. respondentów zatrudniających od 9 do 49 osób i 18 proc. mających od 50 do 249 pracowników. Nie wiadomo, czy wszystkim uda się elektronicznie wysłać PIT-11 za ten rok na czas, czyli do 31 stycznia 2019 r. Najmniejsi pracodawcy deklarują, że skrócenie tego terminu o miesiąc też może stanowić dla nich problem. Niemal połowa z nich (48 proc.) oraz co trzecia średnia ankietowana firma może nie zdążyć. Wśród dużych zwraca na to uwagę 10 proc. badanych. Spośród przedsiębiorców z terenów wiejskich spóźnienia obawia się jedna trzecia pytanych.

— Z naszych doświadczeń wynika, że większość przedsiębiorców niestety zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę. Takie nawyki, tym bardziej w perspektywie nadchodzących zmian i skróconego czasu dostarczania dokumentów do urzędu skarbowego, mogą przysporzyć przedsiębiorcom sporo problemów — mówi Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji, marketingu i PR z firmy E-file.

Niewywiązanie się w terminie z przesłania PIT-11 fiskusowi może grozić grzywną. Z badania wynika, że niemal co trzeci respondent nie jest świadomy nadchodzących zmian. 44 proc. deklaruje powierzchowną wiedzę na ten temat, lecz nie potrafi podać szczegółów. Jedynie 28 proc. czuje się doskonale przygotowanych. Najlepiej zorientowani są młodzi przedsiębiorcy, mający nie więcej niż 24 lata, a najgorzej w wieku powyżej 50 lat — co trzeci z nich przyznaje, że nie wie, w jaki sposób musi dostarczyć informacje o tegorocznych dochodach pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy