PKE: 2 mld zł na Elektrownię Łagisza

Maria Trepińska
opublikowano: 16-01-2002, 00:00

Południowy Koncern Energetyczny przesunął z 31 stycznia na 28 lutego termin otwarcia ofert w przetargu na wykonawcę bloku energetycznego w Będzinie. Powodem było zbyt duże zainteresowanie oferentów. Koszt inwestycji szacuje się na 2 mld zł.

Dopiero 28 lutego, a nie jak planowano - 31 stycznia, znana będzie lista potencjalnych wykonawców nowego bloku energetycznego Elektrowni Łagisza w Będzinie. Na ten dzień Południowy Koncern Energetyczny, inwestor przedsięwzięcia, zaplanował otwarcie ofert. Koszt inwestycji szacuje się na 450-500 mln USD (2 mld zł).

— Ze względu na duże zainteresowanie przetargiem, termin otwarcia ofert został przesunięty — mówi Roman Brańka z PKE.

Nieoficjalnie wiadomo, że do udziału w przetargu zgłosiło się wiele znaczących koncernów międzynarodowych oraz firm krajowych zainteresowanych zdobyciem kontraktu. Wiele wskazuje, że będzie to największe takie przedsięwzięcie w krajowej energetyce.

Zdaniem Romana Brańki, w połowie roku powinny zapaść decyzje rozstrzygające, kto ostatecznie wygrał przetarg. Koncern oczekuje, że realizator inwestycji zaproponuje nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ma powstać blok energetyczny mocy 460 MW, który będzie pracował w oparciu o technologię węglową z opcją gazową.

Zarząd PKE chce również, aby w realizacji kontraktu jako podwykonawcy uczestniczyły firmy lokalne. Według wstępnych założeń budowa bloku może ruszyć pod koniec 2002 r. Natomiast rozruch technologiczny na przełomie 2005 i 2006 r. Wtedy też rozpocznie się likwidacja starych jednostek.

Pieniądze na realizację inwestycji mają pochodzić częściowo ze środków własnych spółki i kredytów bankowych. Jan Kurp, prezes PKE jest przekonany, że nie będzie problemów ze sfinansowaniem inwestycji. Według wstępnych danych śląski koncern za 2001 r. wykazał przychody na poziomie 3,2 mld zł, a zysk netto około 60 mln zł.

PKE jest największym producentem energii w kraju, posiada około 17 proc. udziału w rynku. W skład utworzonego w 2000 r. koncernu wchodzą elektrownie: Jaworzno III, Halemba, Siersza, Łaziska, Łagisza, Blachownia oraz Elektrociepłownia Katowice. 1 stycznia 2002 r. włączono do PKE jeszcze Elektrociepłownię Bielsko-Biała.

Akcjonariuszami koncernu są Skarb Państwa, który posiada 85 proc., oraz pracownicy —15 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKE: 2 mld zł na Elektrownię Łagisza