PKM Duda chce pozyskać z emisji akcji 150 mln zł

Internet Securities
opublikowano: 16-10-2006, 16:00

W ciągu 2-3 lat PKM zamierza uplasować na GPW spółkę dystrybucyjną oraz spółkę ukraińską.

Polski Koncern Mięsny Duda zamierza przeprowadzić w czwartym kwartale 2006 roku emisję 48,2 mln akcji serii G z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Spółka chce pozyskać z emisji około 150 mln zł, które w całości przeznaczy na inwestycje w Polsce oraz na Ukrainie. W ciągu 2-3 lat zamierza uplasować na GPW spółkę dystrybucyjną oraz spółkę ukraińską, poinformował dziennikarzy zarząd PKM Duda.

O przeprowadzeniu emisji zdecyduje walne zgromadzenia akcjonariuszy zaplanowane na 27 października. Wówczas zarząd zaproponuje cenę akcji nowej emisji. Każda posiadana akcja daje prawo do zakupu jednej akcji nowej emisji. Dzień prawa poboru to 8 grudnia. Oferującym akcje będzie Dom Maklerski IDMSA, a doradcą finansowym Ipopema Securities.

„Mamy nadzieję, że akcjonariusze dadzą nam zielone światło i obejmą akcje nowej emisji. Rodzina Duda jest zainteresowana uczestnictwem w prawie poboru” – powiedział podczas konferencji prasowej Maciej Duda, prezes zarządu PKM Duda.

Prezes poinformował, że planowane nakłady inwestycyjne wyniosą w sumie około 260-380 mln zł. Kwota 150 mln zł posłuży głównie na sfinansowanie przejęć w Polsce i na Ukrainie. Pozostałe środki będą pochodzić z kredytu bankowego.

Duda powiedział, iż możliwe, że nie wszystkie zaplanowane inwestycje zostaną zrealizowane, ale w każdym segmencie zostaną wydane środki. Koncern chce, aby w ciągu dwóch lat z uwzględnieniem efektów inwestycji w Polsce i na Ukrainie przychody i zyski koncernu uległy podwojeniu wobec osiągniętych w 2006 roku.

Spółka ma w planach jeszcze w tym roku przejęcia w sektorze produkcji wieprzowiny i wołowiny. Prowadzi rozmowy z dwiema firmami, z jedną z nich powinny zakończyć się za kilka tygodni. Na przejęcia w tym segmencie spółka przeznaczy 60-130 mln zł, a celem jest osiągnięcie 10% udziału w krajowym rynku uboju i produkcji mięsa.

„Są to rentowne podmioty. Większy z nich, z którym rozmowy powinniśmy już wkrótce sfinalizować ma przychody skonsolidowane rzędu 0,5 mld zł rocznie” – powiedział Duda.

Dodał, że niewykluczone, że wraz z firmą koncern przejmie także markę, pod którą spółka ta sprzedaje obecnie swoje produkty z segmentu premium.

Planowane są także przejęcia w segmencie dystrybucji mięsa i wędlin, na które koncern zamierza przeznaczyć 45-50 mln zł. Jak powiedział Radosław Chmura, dyr. ds. ekspansji i rozwoju, spółka chce rozszerzyć sieć do 25 centrów dystrybucyjnych, działających w największych miastach, przejmując już istniejące lub budując własne, co pozwoli jej utrzymać pozycję lidera na rynku dystrybucji mięsa. Obecnie działają 3 centra PKM Duda pod marką Makton.

„Do końca przyszłego przeprowadzimy konsolidację tego obszaru działalności i dystrybucyjną spółkę - matkę wprowadzimy na giełdę, aby uzyskać większą transparentność” – zapowiedział Maciej Duda.

Duda chce także rozbudować zaplecze surowcowe w Polsce i docelowo osiągnąć 40% poziomu dostaw z własnych zasobów poprzez tucz kontraktowy oraz własne tuczarnie. W planach jest budowa nowych ferm trzody chlewnej, co pochłonie 50-60 mln zł.

Pod koniec przyszłego roku PKM Duda będzie gotowy do wejścia w segment produkcji pasz.„Przy udziale własnego uboju na poziomie 25% własnego zaplecza będziemy mogli pozwolić sobie na wykorzystanie produkcji pasz i tym samy przejęcia marż producentów”.

W ciągu najbliższych 5-6 lat PKM Duda chce na Ukrainie stworzyć podobną strukturę firmy, co w Polsce i w krótkim czasie osiągnąć pozycję lidera w produkcji żywca wieprzowego. W planach jest uplasowanie spółki ukraińskiej roboczo nazywanej Duda Ukraina na GPW.

„Cały biznes ukraiński, który będziemy teraz rozwijać, skonsolidujemy w ciągu najbliższych 2-3 lat i spółkę matkę wprowadzimy na warszawską giełdę” – powiedział Maciej Duda.

Na początku tego roku Duda kupił na Ukrainie spółkę ubojową Borys. Obecnie koncern przejmuje za 1,5 mln USD 100% akcji i udziałów w fermie trzody chlewnej Swinokompleks Zoria o mocach przerobowych 25 tys. tuczników rocznie. Spółka planuje także kupno i modernizację 5-6 ferm oraz docelową hodowlę do 250 tys. sztuk rocznie. W budowę ferm i oraz przejęcia firm produkcyjnych koncern zainwestuje 35-40 mln zł.

„Prowadzimy rozmowy dotyczące przejęcia kolejnej ukraińskiej spółki, która w ubiegłym roku miała 18 mln USD przychodów, 2,2 mln USD zysku netto. Rozmawiamy też równolegle z innymi podmiotami” – powiedział Maciej Duda.

Koncern szuka możliwości obniżenia kosztów utylizacji odpadów i uzyskania tańszego komponentu do produkcji pasz. Dlatego w planach jest budowa w Polsce instalacji biogazowej oraz instalacji do produkcji biopaliw.

„Prowadzimy rozmowy z trzema podmiotami, które mają doświadczenie w produkcji biopaliw i biogazu. Do końca tego roku spółka chcemy zamknąć rozmowy w tej sprawie przynajmniej jednym z nich” – powiedział Maciej Duda.

Dodał, że obecnie na utylizację koncern wydaje kilkaset tysięcy miesięcznie. Po uruchomieniu biogazowi uzyska kilka milionów złotych oszczędności rocznie.

Jak powiedział Rafał Oleszak, dyrektor finansowy PKM Duda, spółka rozważa podniesienie prognozy zysku i przychodów za 2006 rok. Prognoza ta nie uwzględnia efektów związanych z inwestycjami i emisją akcji.

„Wyniki po trzecim kwartale są bardzo dobre, więc jest duże prawdopodobieństwo, że podniesiemy prognozę, o czym poinformujemy przy okazji publikacji wyników” – dodał Duda.

Dodał, że w związku szerokimi planami inwestycyjnymi zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za ten rok.

Prognoza Dudy zakłada wypracowanie zysku netto wysokości 44 mln zł, przy przychodach na poziomie 975 mln zł na koniec 2006 roku. Zysk EBITDA według szacunków wyniesie ok. 70 mln zł.

Głównym akcjonariuszami PKM Duda są: Rodzina Duda i zarząd – 32,5%, OFE PZU – 12,4%, Juliusz Baer Investment Management LLC – 8,0%, Juliusz Baer Equity Fund -5,6%, AIG PTE – 5,3%, pozostali akcjonariusze posiadają łącznie 33,5% udziału w kapitale i głosach. (ISB)

amo/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKM Duda chce pozyskać z emisji akcji 150 mln zł