PKN Orlen w BOŚ Banku

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Koncern paliwowy przyszedł z bratnią pomocą państwowemu bankowi, który dopycha emisję akcji. Podpisał też napisany nowomową list intencyjny.

BOŚ Bank i PKN Orlen podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych przedsięwzięć ekologicznych. Zawiera on również deklarację koncernu paliwowego, że obejmie 2,5 mln akcji z plasowanej przez bank emisji. W komunikacie czytamy, że „planowane w przyszłości wspólne działania, na bazie posiadanych przez strony unikatowych na rynku kompetencji, mają na celu stymulowanie rozwoju proekologicznych przedsięwzięć związanych zarówno z podnoszeniem standardu ochrony środowiska jak i inwestycji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej”.

— Z treści niewiele wynika, ale chodzi tylko o uzasadnienie do wydania 25 mln zł. Walne BOŚ Banku uchwaliło w lutym emisję akcji o wartości do 400 mln zł w ramach oferty prywatnej. Do wtorku udało się zebrać 300 mln zł, z czego 210 mln zł wyłożył główny akcjonariusz: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz trwa dopychanie oferty kolanem. 25 mln zł to dla Orlenu betka, a dla banku — kolejny kroczek do mety — mówi, zastrzegając sobie anonimowość, osoba z banku.

Na liście znaczących akcjonariuszy BOŚ są wyłącznie podmioty państwowe: NFOŚiGW (52,4 proc. głosów), Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw należący do PFR (9,54 proc.), Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (6,8 proc.). Na lutowe walne zarejestrował się też OFE PZU z 4,61 proc. głosów. Każdy nowy inwestor jest na wagę złota, bo, patrząc na opublikowane wyniki kwartalne banku, trudno byłoby mu znaleźć amatorów na akcje. Rentowność biznesu BOŚ Banku wyniosła w I kw. 2,3 proc. i była o 0,2 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. Średnia w sektorze bankowym wynosi 7,8 proc. W dół poszły wszystkie wyniki w ujęciu rocznym: zysk na poziomie 16,3 mln zł (-18,1 proc.), przychody prowizyjne, które wyniosły 27,1 mln zł (-9,4 proc.) i wynik odsetkowy: 88,3 mln zł (-10,8 proc.).

„Spadki są związane z prowadzoną przez bank restrukturyzacją bilansu, która ma na celu zwiększenie potencjału portfela i doprowadzenie do uzyskania trwałej poprawy rentowności na podstawowej działalności banku” — informuje BOŚ w komunikacie.

Wynik netto byłby słabszy, gdyby nie niższe koszty administracyjne, które spadły o 9,8 mln zł (10 proc.), głównie dzięki niższej składce na BFG w stosunku do 2017 r. Bank oszczędza też na czynszu za placówki, systematycznie zmniejszając sieć. W I kw. zamknął cztery placówki, od początku 2016 r. — już ponad 30. Obecnie sieć liczy około 60 oddziałów. BOŚ planuje rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji, m.in. we współpracy z Lasami Państwowymi.

BOŚ od 2016 r. znajduje się w procesie naprawczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy