PKO BP może pójść w ślady Santandera

opublikowano: 07-04-2019, 22:00

Skokowy wzrost przyszłorocznej dywidendy wieszczą największemu polskiemu bankowi analitycy. Dzięki zyskom zatrzymanym i potrzebom budżetu państwa.

Dywidendę na akcję około trzech razy wyższą od średnich z ostatnich trzech i pięciu lat zapowiedział w 2019 r. dla większości akcjonariuszy Santander Bank Polska. Pomijając jedną serię akcji, w stosunku do roku 2018 transfer na jeden walor ma być aż sześciokrotnie wyższy. Czy tą samą drogą pójdzie w 2020 r. PKO Bank Polski? Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities, wyliczył, że w 2020 r. dywidenda przypadająca na jedną akcję PKO BP może wzrosnąć do 2,87 zł. Jego koledzy po fachu również nie wykluczają takiego scenariusza.

— Jest to całkiem realne. Dywidenda w 2020 r. może sięgnąć 90 proc. zysku wypracowanego w 2019 r. — uważa Michał Konarski, analityk mBanku.

Niepodzielony pomoże

Rok 2018 był najlepszym w historii PKO BP. Cała grupa kapitałowa wypracowała 3,7 mld zł zysku. Będący podstawą dla dywidend zysk jednostkowy wyniósł 3,3 mld zł. Do akcjonariuszy ma jednak trafić 49,8 proc. tej kwoty, czyli 1,33 zł na akcję.

— Dzięki pozostawieniu połowy zysku niepodzielonego akcjonariusze zyskają większą elastyczność w zakresie kształtowania polityki dywidendowej w następnych latach — powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, przy okazji ogłaszania rekomendacji dywidendowej zarządu.

— Pomysł, by pozostawić w PKO BP zysk niepodzielony, zmierza do umożliwienia wypłaty w przyszłości wyższej dywidendy. PKO BP liczy, że bank, który spełni wymogi do wypłaty 50 proc. zysku, a będzie chciał wypłacić więcej, będzie mógł zwiększyć dywidendę o niepodzielone zyski z lat ubiegłych — górnym limitem byłby zysk poprzedniego roku, pomniejszony o niepokryte straty z lat ubiegłych, akcje własne i kwoty niepodlegające wypłacie — tłumaczy Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Według Łukasza Jańczaka z zysku za 2019 r. PKO BP przekażeakcjonariuszom 1,54 zł na akcję, czyli — podobnie jak z zysku za 2018 r. — połowę. Wzrost dywidendy do niemal 3 zł będzie konsekwencją dodania do puli niepodzielonego zysku za 2018 r. Właśnie dzięki takiemu mechanizmowi ma w tym roku wzrosnąć skokowo dywidenda wypłacona przez Santandera. Z zysku za 2018 r. planuje przekazać akcjonariuszom 0,5 mld zł, ale aż 1,5 mld zł z niepodzielonych zysków z lat 2016 i 2017. Według Łukasza Jańczaka za powtórzeniem scenariusza z Santandera w PKO BP przemawia nadmiar kapitału, jaki ma największy polski bank. Utrudnia on wypracowywanie satysfakcjonującej rentowności kapitału własnego (ROE), która jest jednym z ważnych wskaźników miary efektywności spółki. Problem ten dostrzega również Andrzej Powierża. Jednak według Łukasza Jańczaka może to skłaniać bank do pozbycia się nadwyżekkapitałowych szybciej niż później. Również wysokie potrzeby budżetu państwa — największego akcjonariusza — uprawdopodabniają ten scenariusz.

Franki można obejść

Ryzykiem dla realizacji tego scenariusza jest sprzeciw Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Łukasz Jańczak zwraca jednak uwagę, że w przypadku Santandera takiego sprzeciwu nie było. Dostrzega za to problem związany z tzw. kredytami frankowymi, których PKO BP ma spory portfel.

— W sprawie franków najlepszą wskazówką jest to, co się stało w Santanderze. W tym banku franki też mocno ważą na wskaźnikach związanych ze zdolnością wypłaty dywidendy, ale nie stoi to na przeszkodzie wypłaty w tym roku prawie 20 zł na akcję — mówi Michał Konarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu