PKO BP: Polskę czeka deflacyjny boom

Przecena ropy jednocześnie obniży w tym roku presję inflacyjną oraz pobudzi wzrost gospodarczy w kraju, przewidują ekonomiści PKO BP.

Jeżeli niższe ceny ropy utrzymają się, podbije to dynamikę polskiego PKB o 0,7-1,1 punktu proc., napisali w notce datowanej na piątek ekonomiści banku. Jednocześnie niższe ceny paliw już odjęły 0,8 punktu procentowego od inflacji w segmencie dóbr konsumpcyjnych. Poprawi się także sytuacja krajowego bilansu handlowego.

„Wartość importowanej ropy i paliw zmniejszy się, a to pomoże poprawić bilans handlu zagranicznego o równowartość 0,7 proc. PKB. W tym roku deficyt na rachunku bieżącym obniży się więc o połowę, do 0,7 proc. PKB, mimo prawdopodobnej dalszej poprawy w popycie wewnętrznym” – wynika z notki.

Za sprawą niższych cen ropy deflacja w segmencie dóbr konsumpcyjnych utrzyma się jeszcze do trzeciego kwartału, przewidują specjaliści banku. Według nich poprawią one także rentowność polskich przedsiębiorstw, dzięki obniżeniu ich kosztów. Dzięki temu będą jednym z głównych czynników wspierających wzrost w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP: Polskę czeka deflacyjny boom