PKO BP przebił oczekiwania analityków

LUS
opublikowano: 28-08-2017, 17:53
aktualizacja: 28-08-2017, 17:54

Największy polski bank po udanym kwartale zapowiada, że w tym roku wypracuje wyższy zysk niż w 2016 r.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, mówi, że bank nie planuje wychodzić z ofertą przewalutowania kredytów frankowych do czasu aż wyklaruje się otoczenie prawne dotyczące tych kredytów
Zobacz więcej

Najpierw orzeczenia:

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, mówi, że bank nie planuje wychodzić z ofertą przewalutowania kredytów frankowych do czasu aż wyklaruje się otoczenie prawne dotyczące tych kredytów WM, Puls Biznesu

759 mln zł do 853 mln zł – takiego zysku PKO BP w drugim kwartale spodziewało się 13 analityków biur maklerskich ankietowanych przez PAP. Tymczasem bank wypracował 873,5 mln zł. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, podkreśla, że jest to wynik wyższy niż w poprzednim kwartale, a wynik za cały rok będzie lepszy od ubiegłorocznego (2,87 mld zł).

Nie zaskoczył natomiast wynik odsetkowy i prowizyjny. Zgodnie z  szacunkami, w drugim kwartale 2017 r. wyniosły one odpowiednio 2,1 mld zł i 733 mln zł. Marża odsetkowa wzrosła w drugim kwartale do 3,28 pkt. proc., koszt ryzyka obniżył się do 0,71 proc., a koszty działania banku zmniejszyły o 12 proc. Z kolei wskaźnik kosztów do dochodu spadł do poziomu 43,9 proc.

- Wyniki są bardzo dobre i solidne. Spowodowane jest to, m.in., wzrostem wolumenów, zintegrowaniem Nordei, ale również przejęciem - na pierwszy rzut oka gładkim - Raiffeisen-Leasing Polska. Poza tym, mimo niskich stóp procentowych, bank nadal jest w stanie poprawiać marżę odsetkową i w konsekwencji dalej zwiększać zyski, co w średnio- i długoterminowym horyzoncie daje pozytywny efekt. Pozytywnie kontrybuują również odpisy kredytów, które mimo rosnącego portfela pozostają na podobnych poziomach, co jest efektem pozytywnych trendów w zakresie jakości aktywów – mówi Marta Jeżewska-Wasilewska, analityk WOOD & Company Financial Services.

W ubiegłym roku bank zanotował rekordowo wysoki wynik z powodu sprzedaży Visa Europe (na transakcji zyskał 338 mln zł netto), a mimo to tegoroczny nie jest diametralnie inny.

- Wyniki są lekko powyżej konsensusu i prezentują się całkiem przyzwoicie. Dwucyfrowy wzrost podstawowych dochodów: wyniku odsetkowego o 11 proc. i wyniku prowizyjnego o 10 proc. rok do roku, to dobre liczby. Niewielki spadek zysku netto względem drugiego kwartału 2016 wynika z efektu bazy: rok temu bank zaksięgował bardzo wysoki zysk ze sprzedaży akcji Visa Europe. Gdyby pominąć ubiegłoroczne zyski z tej transakcji, wzrost wyniku byłby imponujący – mówi Andrzej Powierża, analityk DM CitiHandlowy.

Pojawia się więc pytanie czy obecna dynamika jest możliwa do utrzymania w przyszłości?

- Utrzymanie tego tempa wzrostu nie będzie łatwe. Sami przedstawiciele banku zauważają, że nie ma co liczyć na dalszą istotną poprawę marży odsetkowej, a to oznacza, że dopóki nie wzrosną stopy procentowe,  dalszy wzrost wyniku odsetkowego będzie wynikał przede wszystkim ze wzrostu wolumenów. Nie sądzę, aby akcja kredytowa rosła dwucyfrowo, więc oczekuje, że dynamika wyniku odsetkowego spowolni. Trudne będzie także utrzymanie obecnego tempa poprawy wyniku prowizyjnego – prognozuje Andrzej Powierża.

- Prezes PKO BP obiecuje, że możliwe jest utrzymanie takich trendów wzrostowych. Czy dadzą radę? Miejmy nadzieję – mówi Marta Jeżewska-Wasilewska.

Podczas konferencji prezes PKO BP dodał, że od września rusza nabór start-upów do programu Bridge to MassChallenge, dzięki któremu bank chce przyciągnąć do Polski perspektywiczne rozwiązania fintechowe z regionu Europu Środkowej i Wschodniej. [LUS, PAP]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu