PKO BP testuje blockchain

opublikowano: 19-07-2017, 22:00

Bank podjął współpracę z Coinfirm, polsko-brytyjskim fintechem, używającym blockchain do weryfikacji dokumentów.

Blockchain to dzisiaj jeden z najbardziej gorących tematów w branży finansowej i nie ma praktyczne dnia, by nie pojawiła się informacja o kolejnym sojuszu zawartym w sprawie wykorzystania technologii na rynku bankowym. Mastercard wraz ze Scotiabankiem przyłączył się do aliansu open-source Etherum, Borsa Italia podpisała partnerstwo z IBM w sprawie wykorzystania blockchain do bezpiecznego przechowywania informacji o małych i średnich spółkach, wystartował Westpac Innovation Challenge w Australii nastawiony na pomysły dotyczące sztucznej inteligencji, big data i blockchain — to tylko wybrane informacje z wczoraj. Na liście komunikatów dotyczących nowej technologii jest też z Polski, bodaj pierwszy na ten temat. PKO BP zaczął testy blockchain pod kątem potencjalnych możliwości wykorzystania tej technologii do weryfikacji i przechowywania dokumentów.

Bank wziął na warsztat Trudatum, platformę blockchainową, stworzoną przez Coinfirm, polsko-brytyjski fintech. Jest to jeden z najbardziej gorących start- -upów w Europie, który pracuje nad blockchainem nie w kontekście płatności, jak robi to wiele firm, ale w związku z możliwościami przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz weryfikacji danych. Coinfirm i PKO BP to dobrzy znajomi, ponieważ fintech jest zwycięzcą konkursu Let’s Finech with PKO BP. Jeszcze niedawno wydawało się, że blockchain, technologia, na bazie której powstał bitcoin i inne kryptowaluty, oznacza początek końca obecnego systemu bankowego i tradycyjnego pieniądza. Tymczasem okazało się, że banki są w stanie przekuć śmiertelną dla nich broń na poręczny oręż, który można wykorzystać do umocnienia pozycji na rynku.

Blockchain może bowiem stać się skutecznym narzędziem do wypełnienia braków w obecnym systemie płatniczym, jak np. transfery międzynarodowe o dużej wartości. Pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego rynków bankowych wysyłka pieniędzy na inny kontynent niewiele zmieniła się, jeśli chodzi o terminy od czasu, kiedy bracia Rothschild budowali swoje bankowe imperium w XIX w., wymieniając korespondencję gołębiami pocztowymi. Blockchain stwarza szanse na przesyłanie pieniędzy z jednego końca świata na drugi niemal w czasie rzeczywistym. W październiku 2016 r. Commbank z Australii i amerykański Wells Fargo ogłosiły przeprowadzenie pierwszego transferu międzybankowego z użyciem blockchain. Obecnie 29 banków z całego świata (m.in. Lloyd’s, Deutsche Bank, JP Morgan, Standard Chartered, China Construction, Santander, Westpac) testuje płatności blockchain w ramach systemu Swift. Z opublikowanego wczoraj raportu Deloitte’a wynika, że rynek fintechowy w Europie wart jest 2,2 mld EUR. Z tego 860 mln EUR przypada na sektor finansowych firm technologicznych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu