PKP Intercity wciąż przyciągają pasażerów

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Wskaźnik pracy przewozowej spółki przekroczył 50 proc. To wynik najlepszy od pięciu lat.

PKP Intercity mają za sobą udane wakacje. W lipcu spółka osiągnęła najwyższy od pięciu lat wskaźnik pracy przewozowej mierzony stosunkiem liczby pasażerów do pokonywanych kilometrów.

Zobacz więcej

Agencja Wschód Forum

— W lipcu bieżącego roku udział PKP Intercity w pracy przewozowej wyniósł nieco ponad 50 proc. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe. Na osiągnięty wynik wpływ miał m.in. wzrost liczby osób podróżujących pociągami — informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy dalekobieżnego przewoźnika. Twierdzi, że podobna tendencja będzie utrzymywać się do końca 2017 r. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego na koniec lipca tego roku udział PKP Intercity w rynku sięgał 13,8 proc. w porównaniu z 12,6 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. Wskaźnik rośnie już od 2015 r.

— Mimo zamknięcia kilku odcinków linii do modernizacji spółce udaje się zwiększać liczbę pasażerów. Niewykluczone, że lipcowy trend udało się utrzymać jeszcze w sierpniu. Jednak w dłuższym okresie zamknięcie linii na przykład z Warszawy do Lublina przyniesie spadki pasażerów — prognozuje Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej. Wyłączone są także odcinki na trasie ze stolicy do Poznania. W efekcie PKP Intercity musi korzystać z objazdów, co wydłuża czas i obniża jakość podróży, a jednocześnie podnosi koszty eksploatacji — zwłaszcza energii oraz wynagrodzeń maszynistów i konduktorów.

Spółka ma więc problem z obsadą składów. Przykładem jest niedawno realizowany kurs Szczecin — Suwałki, podczas którego maszynista po upływie czasu pracy poszedł do domu, zostawiając pociąg z pasażerami na stacji Tłuszcz. PKP Intercity musiały sprowadzić maszynistę z Białegostoku, by dowiózł ich do Suwałk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu