PKP PLK podwyższą kosztorysy

opublikowano: 18-11-2018, 22:00

PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) dostają od wykonawców oferty o 100-200 proc. wyższe od kosztorysów. W efekcie lawinowo unieważniają przetargi. Zamierzają jednak skorygować kosztorysy.

— PKP PLK uwzględnią w kosztorysach przetargów na infrastrukturę kolejową ceny wyższe o 20-30 proc. — powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Na tyle właśnie spółka oszacowała realny wzrost cen od 2016 r.

— W ostatnich miesiącach wykonaliśmy ogromną pracę, przeanalizowaliśmy wszystkie kosztorysy przetargów, które ogłosiliśmy, które mamy ogłosić i wszystkie zadania projektowe. Na tej podstawie ustaliliśmy realne ceny rynkowe — ceny materiałów, pracy sprzętu, wynagrodzeń — dodaje Ireneusz Merchel.

Przedstawiciele firm budowlanych podkreślają natomiast, że rozbieżności oczekiwań ofertowych wykonawców i możliwości budżetowych zamawiających skutkują niepodpisywaniem nowych umów. To zaś wyhamowało trend podwyżek materiałów i robocizny. Jest więc szansa, że PKP PLK zwiększą budżet, a równocześnie wykonawcy obniżą ceny ofert, co umożliwi podpisanie nowych umów. Ireneusz Merchel zaznaczył też, że w przetargach rozstrzyganych kilka lat temu wygrywali wykonawcy, których oferty były niższe o 20-30 proc. od kosztorysu. Uważa je za zaniżone. Szef PKP PLK przypuszcza też, że wykonawcy, którzy dwa lata temu zaniżali ceny, teraz próbują to sobie odbić składając drogie oferty. Poinformował także, że przetargi już unieważnione są przygotowywane ponownie i ogłaszane po raz kolejny. Przykładem są postępowania na poprawę dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy