PKPP znów skarży

Albert Stawiszyński
opublikowano: 03-06-2003, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych podjęła decyzję o zaskarżeniu przepisów, nakazujących założenie na koszt teleoperatorów urządzeń, które mają umożliwić służbom specjalnym kontrolę informacji.

Dobre wieści dla przedsiębiorców. Zarząd Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) postanowił zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności państwa. Nakłada ono obowiązek udostępniania przez nich sieci informacyjnych służbom specjalnym. Problem w tym, że zapłacić za to mają operatorzy, bo muszą przygotować sieci do realizacji takich zadań.

— Wiele firm jest niegotowa na takie wydatki. Nałożenie na nie takiego obowiązku jest ograniczeniem zasady wolności gospodarczej. Mamy także poważne wątpliwości, czy przepisy rozporządzenia nie naruszają wolności obywatelskich — wskazuje Rafał Iniewski, dyrektor departamentu prawnego PKPP.

Jego zdaniem, wniosek wpłynie w ciągu dwóch tygodni.

Nowe obowiązki nie podobały się operatorom m.in. kablówek.

— Wyznaczenie operatorom, i to w trybie rozporządzenia, nowych obowiązków, sprowadzających się do konieczności zainwestowania w uzbrojenie ich stacji czołowych i serwerów w dodatkowe urządzenia, budzi nasz sprzeciw. Rozumiemy potrzeby państwa, ale w trudnej sytuacji rynkowej ich żądania dla wielu małych operatorów i providerów mogą być wyrokiem śmierci — mówił „PB” Tomasz Węgrzyński, prezes sieci kablowej Vectra.

Co więcej, firmy telekomunikacyjne podkreślają, że rozporządzenie jest technicznie niewykonalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKPP znów skarży