PKW tym razem chucha na zimne

opublikowano: 08-05-2015, 00:00

Wybory na prezydenta RP

Na dwie doby przed wyborami prezydenta RP sondaże podpowiadają, że 10 maja odbędzie się tylko pierwsza tura, a rozstrzygająca dogrywka czeka nas 24 maja. Trudno przypuszczać, by przez sobotę elektorat wahający się doszedł do wniosku, że lepiej zaoszczędzić pieniądze tracone na drugą turę i dodał Bronisławowi Komorowskiemu krzyżyki konieczne do przeskoczenia bariery 50 proc. głosów. Notabene gdyby jednak tak się stało — krzyk o sfałszowaniu wyborów byłby niezrównanie głośniejszy niż jeszcze odbijający się czkawką po głosowaniu samorządowym z 16 listopada 2014 r. Zatem dla spokoju społecznego w kraju — niech już będzie ta dogrywka.

MW

W niedzielę już po raz 27. (słownie: dwudziesty siódmy) od upadku komuny przewodniczę na macierzystym osiedlu obwodowej komisji wyborczej. Dlatego podzielę się refleksją o poziomie przygotowania informatycznego głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) będzie o tym mówiła na piątkowej konferencji prasowej, ale stawiam tezę, że tym razem jest… lepiej, niż odnowiony skład PKW przekaże z ostrożności procesowej.

Z mojej wiedzy u podstawy bizantyjskiej machiny wyborczej wynika, że trzy testy tzw. systemu wsparcia organów wyborczych — zwłaszcza ostatni, przeprowadzony przed majówką — potwierdziły jego sprawność.

Nie wystąpiły tzw. błędy krytyczne, a przede wszystkim serwery PKW zdały egzamin wydajnościowy, czyli nie zakorkowały się podczas skoncentrowanego w ciągu trzech godzin spływu testowych protokołów z obwodów. W sumie w kraju i za granicą komisji jest 27.435.

Po doświadczeniach z listopada odnowiona PKW postanowiła jednak chuchać na zimne. Dlatego formalnie dopuściła wykorzystania techniki elektronicznej w wyborach prezydenckich jedynie jako narzędzia wspomagającego prace komisji obwodowych, zbierających od nich protokoły komisji okręgowych oraz samej PKW. Zgodnie z uchwałą, wykorzystanie techniki elektronicznej absolutnie nie zastępuje ręcznego liczenia głosów w obwodach oraz konieczności porównania na poziomie okręgowym danych w systemie informatycznym z pisemnymi protokołami sporządzonymi w obwodach.

Paradoksalnie to nic nowego, albowiem takie zasady obowiązywały zawsze. W ubiegłym roku zarówno w sprawnie policzonych majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak i w zakończonych kompromitacją PKW samorządowych w listopadzie jedynym ważnym dokumentem był pisemny protokół. W praktyce różnica polega na tym, że przy sprawnym systemie elektronicznym wyeliminowana zostaje możliwość pomyłek arytmetycznych na poziomie obwodów, a jeśli tzw. kalkulator nie działa — zawsze mogą się zdarzyć. Osobiście nawet nie dopuszczam 10 maja sytuacji innej niż podpisywanie i stemplowanie protokołu z drukarki systemu. Jeśli musiałbym kaligrafować długopisem — się wkurzę…

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane