PL-ID, czyli dowody osobiste z chipem

Materiał partnera
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Przygotowaniom do wdrożenia nowych dowodów poświecono jeden z paneli dyskusyjnych katowickiego kongresu. Wzięli w nim udział Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Robert Malicki, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), która wyprodukuje nowe dokumenty. Dyskusję moderował Roman Młodkowski z Forbes Poland. O wadze tematu świadczy bardzo duża liczba osób, które przysłuchiwały się dyskusji i zadawane przez nie pytania. Najwięcej dotyczyło bezpieczeństwa danych zapisanych w nowych dokumentach.

W debacie na temat elektronicznych dowodów osobistych wzięli udział Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Robert Malicki, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dyskusję moderował Roman Młodkowski z Forbes Poland. [FOT. MICHAŁ LEGIERSKI]
Zobacz więcej

TECHNOLOGIA W KIESZENI

W debacie na temat elektronicznych dowodów osobistych wzięli udział Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Robert Malicki, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dyskusję moderował Roman Młodkowski z Forbes Poland. [FOT. MICHAŁ LEGIERSKI]

Podobne do obecnych

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną jest przygotowywany wspólnie z resortami cyfryzacji i zdrowia. Będzie umożliwiał bezpieczną identyfikację elektroniczną, składanie oświadczeń, różnych wniosków szczególnie w kontaktachz administracją publiczną, potwierdzanie cyfrowej tożsamości czy też prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Rozwiązanie umożliwi także współpracę z odpowiednio dostosowanymi terminalami płatniczymi.

— Dowód będzie kluczem w systemie zdrowotnym, co, według szacunków resortu, tylko w tej dziedzinie przyniesie 650 mln zł oszczędności — mówił Tomasz Zdzikot. Dowody z warstwą elektroniczną zewnętrznie będą bardzopodobne do obecnych. Jednak wewnątrz znajdzie się chip bezstykowy, w którego pamięci zostaną zapisane m.in. dane identyfikacyjne wydrukowane na zewnątrz oraz informacje biometryczne, które będziemy podawali podczas składania wniosku o wydanie dokumentu.

Przy każdym odczytaniu dowodu (poprzez przyłożenie do czytnika) wiarygodność nawiązania komunikacji potwierdzana będzie numerem identyfikacyjnym — zapisanym w postaci kodu kreskowego na blankiecie. To nie pozwoli na odczytanie danych np. przenośnym czytnikiem w tłumie bez wiedzy właściciela dowodu. — Możliwości potwierdzania tożsamości on-line dowodem osobistym z warstwą elektroniczną pozwoli na faktyczne upowszechnienie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych — akcentował Tomasz Zdzikot. — W przypadku domowego komputera potrzebny będzie do tego odpowiedni czytnik, jednak najtańsze z nich kosztują obecnie około 25 zł, czyli mniej więcej tyle, ile mysz komputerowa — dodał Robert Malicki.

Wolne miejsce

— Dowód z warstwą elektroniczną będzie zawierał w chipie także część pustą, która ma zostać wypełniona w kolejnych etapach. Ta część nie będzie szczególnie chroniona i zostanie przeznaczona do wielorakiego zastosowania. Będą mogły ją wykorzystać np. firmy komercyjne, które zaproponują rozwiązania przydatne dla obywateli. Chcielibyśmy też doprowadzić do sytuacji, w której to obywatel będzie decydował, co się tam znajdzie — podkreślał przedstawiciel PWPW. Dokument będzie można wykorzystywać w wielu miejscach, wszędzie tam, gdzie znajdzie się końcówka umożliwiająca odczytanie dowodu. Mogą to być biblioteki, parkingi, systemy biletowe komunikacji miejskiej.

— Jako wytwórca udostępnimy stosowne biblioteki tym, którym będzie to potrzebne do nawiązania współpracy z innymi systemami, ale ich adaptację muszą wykonać zainteresowani — dodał Robert Malicki. Zgodnie z rządową koncepcją nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną mają być wydawane już w pierwszymkwartale 2019 r. Ich wymiana potrwa 10 lat, bo tyle jest ważny ten dokument. Jednak wniosek o wymianę możemy złożyć wcześniej. Pod tym kątem w 2018 r. zmieniona ma zostać Ustawa o dowodach osobistych.

Szukanie start-upów

Podczas kongresu Impact fintech'17 PWPW na swoim stoisku pokazała nowe dokumenty tożsamości. Ponieważ katowickie wydarzenie było poświęcone innowacjom finansowym, stanowiło dla przedstawicieli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świetną okazję do spotkań ze start-upami. W Europejskim Centrum Kongresowym, w ciągu dwóch dni, około 60 firm zaprezentowało swoje rozwiązania i spotkało się z potencjalnymi inwestorami. I choć, jak twierdzi Maciej Jankowski z PWPW, jeszcze za wcześnie na ocenę szans na przyszłą współpracę, to spotkania w większości były interesujące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Fintech 2017 / PL-ID, czyli dowody osobiste z chipem